Class 161:-THE BSPS PRETTY POLLY MIXED HEIGHT RESTRICTED SHOW PONY
1st AINTHORPE GRACEFUL SYMPHONY-Mrs L J Haw (Robbie Haw), 2nd CHINOOK GABRIEL-Mrs C Jackson (Camilla Jackson), 3rd VALENTINE HIERARCHY-Mrs J Marsh-Smith (Beth Childs), 4th ANTON COOL CAT-Mrs A Robertson (Beth McColl), 5th DEVON MASQUERADE-Mrs L Windmill (Hannah Windmill), 6th SUDDEN THUMBPRINT-Mrs H E Perry (Frances Perry), 7th BASFORD SANDALWOOD-Mrs J B Hugill (April Hugill), 8th CHAMPLERS ROCHESTER-Dianne Miller (Charlotte Miller), 9th FENWICK RIVERDANCE-Emma J. Boardman (Polly E. Shaw), 10th MOORHALL SEAFORTH-Mrs K G Gray (Diane Hemming), 11th ROLLSWOOD PHANTOM-Mrs S Kivlochan (Eleanor Kivlochan), 12th BREAMISH ANDANTE-Mrs D Featherstone (Emmie Featherstone),
Class 162:-THE BSPS "DENNYBECK CLASSIC" 128cms SHOW PONY OF 2002
1st STANLEY GRANGE JANELLA-Mrs V. Hodgett (Georgina McGill McQueenie), 2nd MOORHALL CATS WHISKER-Rosettes Direct (Tarnya Shields), 3rd DEANHILLS ROYAL SYMPHONY-Mrs Aspinall, Mrs J Thompson (Sara Aspinall), 4th RISEWAY MOON CHARM-Mrs H. Rowe (Rebecca Alice Rowe), 5th GLENMOSS JOCELYN-Mrs J. Sehne, Mrs C.W.H. Welby (Isadora Welby), 6th CHARN KING PIN-Mrs F Bowery (Charlotte Bowery), 7th DEVON MASQUERADE-Mrs L Windmill (Hannah Windmill), 8th CHERRYVALE ROYAL OCCASION-Mrs G Jago (Joseph Thurston), 9th THORNSETT LOVE AFFAIR-Mrs K Franklin (Jordan Franklin), 10th MILLY ROSE-Mrs M Carr (Jessica Draper), 11th SYCAMORE TEMPTATION-Mrs A Smith (Francesca Smith), 12th COLBEACH SENSATION-Mrs L K Jackson (Emma J. Jackson),
Class 163:-THE BSPS "DENNYBECK CLASSIC" 138cms SHOW PONY OF 2002
1st SIANWOOD HONEYCOMB-Mrs S. Grimshaw & Mrs K Vines (Ailsa Vines), 2nd HAIGHEND PRINCE CHARMING-Alison Larner, Tony Georgakis (Tarnya Shields), 3rd ABERBRWYNEN ROYAL DIAMOND-Mrs C.W.H. Welby (Isadora Welby), 4th DEACONWOOD GOLD PRINT-Mrs J Horsfall (Chelsea Foster), 5th STARLYTE BRIGHT EMERALD-Pattersons Horseboxes (Becky Patterson), 6th BRILLIANT BLUE-Mrs. N. Stubbs (Leanne Sarah Stubbs), 7th THORNSETT SPELLBOUND-Mrs R Bond (Charlotte Bond), 8th HAIGHEND SPECIAL EDITION-Mr P J Ahern (Alexandra Ahern), 9th PARKS LOOKING GLASS-Mrs R Bosworth (Amy Bosworth), 10th THORNSETT OBSESSION-Mrs A Moynihan (Jordan Franklin), 11th ROSSLYN SPRING MEETING-Mrs J Blundell, Mrs. J.A. Judge (Mark Blundell), 12th COLBEACH SOLOIST-Mrs J L Cook (Amy Cook),
Class 164:-THE BSPS "DENNYBECK CLASSIC" 148cms SHOW PONY OF 2002
1st BLUE HABBIT-Pattersons Horseboxes (Hayley Patterson), 2nd NUTHURST AQUARIUS-Mr R C Harris (Kirstie Harris), 3rd NINFIELD MILLIONAIRES DREAM-Mrs M Smith (Melissa North), 4th SEDGELANDS RIVERDANCE-Mrs J. Thomas (Angharad Thomas), 5th MARCHEMANOR RED STAR-Mrs E. Atkinson (Natalie Atkinson), 6th GROVESIDE BELLBOY-Mrs L Robertson (Emma Robertson), 7th COMBERTON LORD OF THE DANCE-Mr F M Sweeney (Cara Sweeney), 8th RILLATON FERNANDO-Mrs A J Richards (Laura Gwilliam), 9th CALDER IMPRESSIONIST-Mrs G D Fry (Charlotte Fry), 10th ROMANY RIVER PHAROAH-Mrs S A Coates, Mr M. Coates (Samantha Coates), 11th HARROWAY CAROUSEL-Mrs E C Skelton (Kristian M. Hamner), 12th MURPHYS LORE-Frances Turner (Nicole Turner),
Class 165:-THE BSPS "BOND" 133cms SHOW PONY CLASSIC
1st HAIGHEND PRINCE CHARMING-Alison Larner, Tony Georgakis (Tarnya Shields), 2nd NINFIELD LADY MINK-Mrs T Wallace (Monique Wallace), 3rd BENNOCHY ROYAL ENSIGN-Mrs C.W.H. Welby, Mrs Gilbert-Scott (Isadora Welby), 4th CHINOOK GABRIEL-Mrs C Jackson (Camilla Jackson), 5th MEADOWLAND MAID OF HONOUR-Mrs. S.L. Timperley (Victoria J. Timperley), 6th COLBEACH SENTINEL-Mrs S Schofield (Sophie Schofield), 7th FOFSWAY OPTIMIST-Mrs G.J. Ackrill (Paris Ackrill), 8th COLBEACH SOLARIO-Mrs S Smith (Kimberley Smith), 9th HARLTON ROYAL TUDOR-Mrs K. Berwick (Benjamin Pilling), 10th CUSOP BORDERMAN-Mrs S J Golombeck (Sophie Golombeck), 11th COURTLAND JP FAIRYTALE-Mrs A D Jarrom (Samantha Jarrom), 12th WYCHWAYS ESCAPADE-Mr J A P King, Mr. J. Bland (Sophie Rowland),
Class 166:-THE BSPS "BOND" 143cms SHOW PONY CLASSIC
1st HOLTESS VIRTUOSO-Mr F M Sweeney (Cara Sweeney), 2nd COLBEACH SABRE-Mrs J M Williamson (Miss L. Bowden), 3rd MOORHALL SEAFORTH-Mrs K G Gray (Diane Hemming), 4th ROODLEBATS SINNITTA-Mrs M. Moore (Katheryn Moore), 5th SEDGELANDS RIVERDANCE-Mrs J. Thomas (Angharad Thomas), 6th CUSOP DOMINO-Mrs A Taylor (Anthony Taylor), 7th RILLATON FERNANDO-Mrs A J Richards (Laura Gwilliam), 8th ROTHERWOOD PEEK A BOO-Mr. P.M. Morris (Alexandra Moore), 9th BAXTONHOWE CAROUSEL-Mrs K Burkin (Sophie Burkin), 10th THE LAST ROLO-Mrs M.E. Lillington (Elizabeth Lillington), 11th KELSBORROW CHENILLE-Mrs K A Manning (Samantha Manning), 12th BENGAIRN LADY Q-Mrs K. Bott (Gemma Bott),
Class 167:-THE BSPS FIRST PONY OF SHOW HUNTER TYPE
1st COURTLAND J.P. BENJAMIN-Mrs Penny Ryder, Mr Jon Phillips (Jamie Ryder Phillips), 2nd TOYA TITTLE MOUSE-Mr & Mrs C. Walker (Jemima Walker), 3rd LEAMINGTON CLIQUOT-Mr N B Haynes, Mrs J Beaty (Sophie J. Beaty), 4th CYMYRAN PETRA-Teresa Measures (Marianne Knipe), 5th TWYLANDS PAEAN-Diane Ward (Sarah Gould), 6th FOXCROFT JEEPERS-Miss K Marriott (Jessica Lewis), 7th CRABFIELD DINAH ARIODANTE-M K Pickles (Cornelia Papiez), 8th ROSSLAYNE ROYAL GLORY-Ms Karen Brar (Karinder Brar), 9th BUNBURY PINOCCHIO-Mrs. B.J. Ashdown (Kayleigh Catton), 10th SPRINGCROFT TORNADO-Mrs J Stapleton (Lucinda Stapleton), 11th JUST DINO II-Mr. K.R. Holt (Roberta McGoldrick), 12th BROOKWATER SIMPLY MAGIC-Mrs L Williamson (Joseph Williamson),
Class 168:-THE HOYS QUALIFYING S.H.P. 122cms
1st MISTY'S IMP OF MAY-Mrs K J Neachell (Emily Neachell), 2nd RADWAY BLACK KNIGHT-Mrs P. S. Cuthbert (Latonia Cuthbert), 3rd PLUSH HEIRESS-Lucinda White (Jasean Spraggett), 4th FOXCROFT JEEPERS-Miss K Marriott (Jessica Lewis), 5th TWYLANDS PAEAN-Diane Ward (Sarah Gould), 6th CRABFIELD DINAH ARIODANTE-M K Pickles (Cornelia Papiez), 7th GREENLINKS SAN MORITZ-Mrs J Blundell (Mark Blundell), 8th MORWYN BRONZE HEIR-Mrs J A Moyers (Joanna A. Moyers), 9th LINKSBURY SOVEREIGN-Mrs J Clorley (Charlotte Clorley), 10th ARF A BOB-Mr D.C. Mitchell (Shaunna Lockhart), 11th MOONSPRITE-Mark Bartram (Hollie Bartram),
Class 169:-THE HOYS QUALIFYING S.H.P. 133cms
1st ROSSLAYNE MISTY BLUE-Mrs G R A Jessop (Harriet Jessop), 2nd CADLAN VALLEY TALISMAN-Mrs L Haines (Robyn Craddock), 3rd LORD OAKSEY-Mrs J Bourne (Georgina Bourne), 4th LINKSBURY VALENTINO-Mrs D A Park (Chloe J. Field), 5th ERIMUS PRINCIPAL BOY-Mrs A Hodgkinson (Jessica Hodgkinson), 6th FAIR SPANGLE-Mrs P Potter (Ashley Potter), 7th HINDLEAP SWEET WILLIAM-Miss E. Curtis, Miss J. Farrell (Charlotte Sale), 8th TARAMELYN SPRING TIME-Mrs Janet Hoyle (Philippa Hoyle), 9th AUSTENS DRUMMER BOY-Mrs C Lovell (Annabell Sargent), 10th CHINOOK MARISSA-Mrs P. S. Cuthbert (Latonia Cuthbert), 11th CLASSIC CHARADE-Mrs D. Day (Lucy Day), 12th NUTHURST SNOWBIRD-Mrs A. Giles (Emily Giles),
Class 170:-THE HOYS QUALIFYING S.H.P. 143cms
1st PITCHWOOD PLAYBOY-Mrs K Thomson (Anne Marie Hall), 2nd TYRDULAIS MARSHAL MONTY-Mrs. Harvey, Mrs. Empson (Lucy Trembath-Buckingham), 3rd STAMBROOK ROMANY FAYRE-Mrs L Guyett (Terri Guyett), 4th SAPPERTON INCA-Mrs A Downing (Sophie Downing), 5th YEALAND MOONSHADOW-Mr & Mrs R.D. Binks (Hannah Rose Binks), 6th OSMOTHERLEY MIRO-Mrs A Leat (Francesca Leat), 7th RAMBLING CHRISTOPHER ROBIN-Mrs L Johnson (Rebecca Johnson), 8th ODINS DANCE OF DESTINY-Mrs C F Heaton (Victoria Heaton), 9th MERRIMENT EVANS-Mrs. G. Harvie (Victoria Harvie), 10th RADWAY CHATSHOW-Mr R Templeton (Mike Houghton), 11th MARSHBROOK LIMITED EDITION-Mrs W. Lloyd (Jessica Goodier), 12th YEALAND PRESTBERTRY-Mrs S. Weaver (Alex Weaver),
Class 171:-THE HOYS QUALIFYING S.H.P. 153cms
1st MISS JONES IV-Mr & Mrs A. Andrews (Melanie Packham), 2nd SHEER CHARISMA-Mrs A Basham (Gemma Basham), 3rd COSFORD ROYAL REVIEW-Mrs Lesley Miller (Laura Miller), 4th TOWAN BARNABY RUDGE-Mrs Diana Hannam (Katie Hannam), 5th SIMPLY MAGIC-Mrs E C Stanleick (Victoria Stanleick), 6th MASTER OF THE HOUSE-Mrs A Fowler (Alexandra Fowler), 7th STARSWOOD BRADLEY-Mrs S Curtis (Hayley Curtis), 8th WHISPERING GRASS-Mrs N. Whitelock (Jade Whitelock), 9th CORINTHIAN-Mrs H K Badder (Ella M. Badder), 10th DENZIL DUKE-Mrs A Whitehead (Katie Colson), 11th OLIVER XII-Mrs K J Hinds (Lucy Hinds), 12th HARWENT SECRET AGENT-Misses Bond, Mrs K M Packham (Natalie Packham),
Class 172:-THE BSPS "COWAN" OPEN 122cms S.H.P. OF 2002
1st ROYALSWOOD PAGEBOY-Mrs Naomi Lewis (Jessica Lewis), 2nd LONGVALLEY MERRY GO ROUND-Mrs C.R. Lovell (Evangeline Lovell), 3rd TWYLANDS PAEAN-Diane Ward (Sarah Gould), 4th STARLYTE ORINOCO-Mrs Lesley Stevens (Jonathon Stevens), 5th BORETON SPYMAN-Mr C T Willett, Mrs A J Davis (Chloe Willett), 6th PLUSH HEIRESS-Lucinda White (Jasean Spraggett), 7th PENNBROOK TARA-Mrs. S. Loughton (Lucy Loughton), 8th SPRINGCROFT TORNADO-Mrs J Stapleton (Lucinda Stapleton), 9th MORWYN BRONZE HEIR-Mrs J A Moyers (Joanna A. Moyers), 10th LEAMINGTON CLIQUOT-Mr N B Haynes, Mrs J Beaty (Sophie J. Beaty), 11th PUMPHILL VICTOR-Mrs. C. Thackray (Emma Thackray), 12th MILLAY GWYNTOG-Miss C.L. Watson (Sophie Bettison),
Class 173:-THE BSPS "COATES" OPEN 133cms S.H.P. OF 2002
1st LORD OAKSEY-Mrs J Bourne (Georgina Bourne), 2nd RADWAY MIDNIGHT MAGIC-Mrs F E Papiez (Elizabeth Papiez), 3rd SEAHOLM GUARDSMAN-Mrs C Abbott (Stephanie Abbott), 4th STAMBROOK PIVOTAL-Mrs G. Kapadia (Natalia Kapadia), 5th WILLOWBAY WHISPER-Ms. K. Shields (Sad'e Matthews), 6th FAIR SPANGLE-Mrs P Potter (Ashley Potter), 7th NUTHURST SNOWBIRD-Mrs A. Giles (Emily Giles), 8th GRYNGALLT PRINCE LLEWELLYN-Mrs T A Allingham (Laura Allingham), 9th PARKHILL CANTONA-Mrs J R Templeton, Mrs S J Rowland (Vanessa Rowland), 10th QUEENSDALE SARABAND-Kathleen Ellicott (Zoe Love), 11th CHIDDOCK SPEED LIMIT-Mrs J Blundell (Mark Blundell), 12th MIGHTY FLY-Mr N B Haynes (Lucinda Stockley),
Class 174:-THE BSPS "MORTON" OPEN 143cms S.H.P. OF 2002
1st TAMARIND FANCY LADY-Mrs Tracy Laycock (Jade Laycock), 2nd OLDCOURT PICCALO-Mrs D.L. Thomas (Gemma James), 3rd ODINS DANCE OF DESTINY-Mrs C F Heaton (Victoria Heaton), 4th GLENALLAN HARMONY-Mrs G Andrews, Mr N B Haynes (Lucinda Stockley), 5th CHINOOK CHANCERY-Mrs J V Houlker (Verity Houlker), 6th CHIDDOCK SUPERMAN-Mrs J Blundell (Emma Blundell), 7th BOSTON BORN FREE-Mr E Kobbe (Yasmin Kobbe), 8th CATCHPHRASE II-Mrs Pittendrigh & Mrs Trattles (Sarah Trattles), 9th TREBARTHA BORN FREE-Mrs M. Flynn (Tara Flynn), 10th SCORLTON CORNERSTONE-Mrs Anne Marling (Charlotte Marling), 11th BOURNINGWOOD CLASSIC SCHOLAR-Mrs B.R. Budge (Brogan Taverner), 12th TARAMELYN SHOWTIME-Mrs K Vines (Anneka Vines),
Class 175:-THE BSPS "CUDDY" OPEN 153cms S.H.P. of 2002
1st SEA OTTER-Mrs F L Pass (Jodie Stevens), 2nd TOWAN NICHOLAS NICKLEBY-Mr Ian Brown (Rachael Brown), 3rd CASTANYA SHOWTIME-Lisa C. Holmes (James Knipe), 4th CHERRINGTON SPOTLIGHT-Allison-Show-Team, Pretty-Ponies (Imogen Allison), 5th MONIVAE CHRISTMAS CAROL-Chloe Chubb, Mr P Kirby (Chloe Chubb), 6th TREWOLLA DENZIL-Mr & Mrs R.D. Binks (Hannah Rose Binks), 7th CAIGERS GOLDEN FLUTE-Mrs J Blundell (Averil Blundell), 8th GOLDEN WONDER II-Margaret Schwarz (Isle Daly), 9th GRANTLEY FOXTROT-Mrs J E Dawson (Rachel Dawson), 10th SILVERWELL DANCING BEAR-Mrs S Callaghan (Rebecca Callaghan), 11th SHEER CHARISMA-Mrs A Basham (Gemma Basham), 12th MERRIS ASTRO-Dawn Padfield (Kate Padfield),
Class 176:-THE BSPS RESTRICTED OPEN 122cms SHOW HUNTER PONY OF 2002
1st RADWAY BLACK KNIGHT-Mrs P. S. Cuthbert (Latonia Cuthbert), 2nd LINKSBURY SOVEREIGN-Mrs J Clorley (Charlotte Clorley), 3rd JUST DINO II-Mr. K.R. Holt (Roberta McGoldrick), 4th LECHLADE MAPLE-Mrs H F Church (Rosalind Church), 5th CHANTILLY LACE VII-Mrs A Hawken (Charlotte Rule), 6th CELTON LILI WEN FACH-Mrs C. Williams (Anna Williams), 7th SANNAN-VALLEY SPIDER-Mrs M Lewendon (Bethan Lewendon), 8th BENGAD JUDAS TREE-Mrs A. Clark (Felicity Davies),
Class 177:-THE BSPS RESTRICTED OPEN 133cms SHOW HUNTER PONY OF 2002
1st WARLEIGH LOYAL TOUCH-Mrs J Averis (Stephanie Averis), 2nd ROTHERWOOD PETERKIN-Mr P R Cook (Alice Cook), 3rd CHINOOK HAPPY TALK-Mr N B Haynes (Lucinda Stockley), 4th FAIR SPANGLE-Mrs P Potter (Ashley Potter), 5th KINGFISHER II-Mrs S Morgan-Jones (Alex Morgan-Jones), 6th TARAMELYN SPRING TIME-Mrs Janet Hoyle (Philippa Hoyle), 7th HINDLEAP SWEET WILLIAM-Miss E. Curtis, Miss J. Farrell (Charlotte Sale), 8th HENLEY DOWN MYSTICAL AIR-Mrs J. Woodard (Sophie Woodard), 9th YEALAND JULIET-Emma J. Boardman (Polly E. Shaw), 10th GREENACRES ROBIN-Mrs L Williamson (Edward Williamson), 11th DEVON MASQUERADE-Mrs L Windmill (Hannah Windmill), 12th QUEENSDALE SARABAND-Kathleen Ellicott (Zoe Love),
Class 178:-THE BSPS "WRIGHT" RESTRICTED OPEN 143cms SHOW HUNTER PONY OF 2002
1st STAMBROOK ROMANY FAYRE-Mrs L Guyett (Terri Guyett), 2nd MYNACH XANTHUS-Mrs J L Cox, Mrs A Brown (Georgie Brown), 3rd WHITEMERE JENNY WREN-Mrs M McCorry (Stacey McCorry), 4th WOLFERLOW NEVADA-Wendy Pluck (Sophie Pluck), 5th KELSBORROW CHENILLE-Mrs K A Manning (Samantha Manning), 6th MERRIMENT EVANS-Mrs. G. Harvie (Victoria Harvie), 7th BASFORD CROWN PRINCE-Mrs G Gwilliam (Chloe Willett), 8th MAYEATH ROYAL BLESSING-Mrs J Stonehouse (Anneliese Stonehouse), 9th WASHBROOK FANTASIA-Mrs E. Mayhew (Charlene Goudkuil), 10th BEN NEIGH MYSTIC MOTH-Mrs C Flather (Emma Flather), 11th BARNSIDE MOONLIGHT SERENADE-Mrs R. Bosworth (Amy Bosworth), 12th SCORLTON CORNERSTONE-Mrs Anne Marling (Charlotte Marling),
Class 179:-THE BSPS "WHITE" RESTRICTED OPEN 153cms SHOW HUNTER PONY OF 2002
1st MISS JONES IV-Mr & Mrs A. Andrews (Melanie Packham), 2nd JUST RIGHT II-Mrs C Morris (Sophie Amor Morris), 3rd MISS MONRO-Mrs M A Ludlow (Faye Ludlow), 4th ROODELBATS SUNDANCE-Mrs Jean Wright (Katie M. Plant), 5th TOTAL ECLIPSE IV-Mrs J Gunn (Lucy Gunn), 6th LONGCLOSE DIORAMA-Mrs D. Pearson (Olivia Pearson), 7th MUNDON MALLOW HAZE-Mrs H Armstrong-Small (Greer Taverner), 8th BASSINGFIELD CONUNDRUM-Mrs D Painter (Rachel Painter), 9th GRANTLEY FOXTROT-Mrs J E Dawson (Rachel Dawson), 10th RATHBAWN ALASKA-Mrs I. Reynolds (Sarah Moore), 11th C B ESQUIRE-Mrs Jean Wright (Victoria Clayton), 12th FLIGHTPATH MAXWELL-Mrs A Bracey (Lucy Bracey),
Class 180:-THE BSPS "POLLY COLES" NOVICE 122cms SHP OF 2002
1st HELSINGTON MIGHTY MOUSE-Mrs T. Woodhead (Matthew Woodhead), 2nd RADWAY BLACK KNIGHT-Mrs P. S. Cuthbert (Latonia Cuthbert), 3rd BUNBURY PINOCCHIO-Mrs. B.J. Ashdown (Kayleigh Catton), 4th ARF A BOB-Mr D.C. Mitchell (Shaunna Lockhart), 5th TWYLANDS PAEAN-Diane Ward (Sarah Gould), 6th CRABFIELD DINAH ARIODANTE-M K Pickles (Cornelia Papiez), 7th CANDLES GOLDEN NUGGET-Mrs Anna Martin (Roberta Martin), 8th NORTHLANDS SWEET PEA-Mrs C Jenkinson (Emma Jenkinson), 9th HOLLIZAN HERO-Mrs K Faulkner (Hannah Faulkner), 10th PLUSH HEIRESS-Lucinda White (Jasean Spraggett),
Class 181:-THE BSPS "DONGER" NOVICE 133cms SHOW HUNTER PONY OF 2002
1st DUNTARVIE CATCHER-Mrs J L Cook (Amy Cook), 2nd ROTHERWOOD PETERKIN-Mr P R Cook (Alice Cook), 3rd SPRINGCROFT RED ADMIRAL-Mrs E Nieboer (Kristian M. Hamner), 4th CORNMILL BRIGHT SPARK-Mrs P Ling (Alexandra Moore), 5th BRAVEHEART IV-Mrs B Smith (Alixandra Coster), 6th TOYA FACINATION-Mrs R M Brown (Abbey Harris), 7th CRAWEL GOLDEN GUINEA-Miss C Watkins (Bronwen Watkins), 8th WARLEIGH WISHFUL THINKING-Miss J.E. Vowles, Mr S Arrowsmith (Nicholas Scholfield), 9th HINDLEAP SWEET WILLIAM-Miss E. Curtis, Miss J. Farrell (Charlotte Sale), 10th WARLEIGH HOT GOSSIP-Mrs P Collier (Emmie Collier), 11th ROMANY RIVER CELANDINE-Miss J C Granby (Ryan Granby-Seal), 12th COLBEACH AUTUMN SONG-Mrs Lesley Stevens (Jonathon Stevens),
Class 182:-THE BSPS NOVICE 143cms SHP OF 2002
1st OLDCOURT PICCALO-Mrs D.L. Thomas (Gemma James), 2nd MIRROR IMAGE III-Mrs J Rodgers (Ashley Rodgers), 3rd CLASSIC CHANCELLOR-Mrs M J Gillett (Christina Gillett), 4th WHINERAY BEACHBOY-Mrs E Edmondson (Jennifer Edmondson), 5th CHINOOK CHANCERY-Mrs J V Houlker (Verity Houlker), 6th LINTONHILLS COUNTRY EDITION-Mrs J A Archer, Miss Jacky Newbury (Kirsty Lockhart), 7th MARSHBROOK AUTUMN SUN-Mrs W. Lloyd (Jessica Goodier), 8th CARNSDALE HOTSHOT-Dr Jonita M Green (Harriet Green), 9th KELSBORROW CHENILLE-Mrs K A Manning (Samantha Manning), 10th DUVAL MIDNIGHT RHAPSODY-Jonathan Greaves (Amy Tweedale), 11th HARROWAY PRECEIPITATION-Mrs D Kevan (Philippa Kevan), 12th MCCAULEY-Mrs. C. Cope (Lydia Cope),
Class 183:-THE BSPS "PATTERSONS HORSEBOXES" NOVICE 153cms SHP OF 2002
1st MONIVAE CHRISTMAS CAROL-Chloe Chubb, Mr P Kirby (Chloe Chubb), 2nd REGAL DANCER-Mr R J Miller (Sara Neachell), 3rd BINGHAM'S ROYAL FLUSH-Mrs S Dowdeswell (Sophie Dowdeswell), 4th PARTY TIME III-Mr C R W Yates (Natasha Yates), 5th C B ESQUIRE-Mrs Jean Wright (Victoria Clayton), 6th MR BO-JANGLES-Mrs H Proffitt (Kelly Proffitt), 7th FLYAWAYS MAJOR MARCO-Mrs J E Moss (Samantha Moss), 8th DUTCH DAME-Mrs S Lancaster (Simon Charlesworth), 9th RATHBAWN ALASKA-Mrs I. Reynolds (Sarah Moore), 10th CARNSDALE CLASS ACT-Mr & Mrs M.R. Underwood (Michelle Underwood), 11th TOTAL ECLIPSE IV-Mrs J Gunn (Lucy Gunn), 12th GRIANAGH JAN LAI-Mrs J. M. Davy (Barbara Davy),
Class 184:-THE BSPS "PREBENSEN" YOUNG 133cms SHOW HUNTER PONY OF 2002
1st DUNTARVIE CATCHER-Mrs J L Cook (Amy Cook), 2nd FAIRHOLME ROSSETAS RHAPSODY-Mr S.K. Morton, Mrs Diane Morton (Anna Morton), 3rd WAXWING NIGHT WATCHMAN-Mrs J C Parry (Charlotte Parry), 4th BRADMORE TOMKIN-Mr J. Chamberlain, Mrs L Matravers (Ella Matravers), 5th HINDLEAP SWEET WILLIAM-Miss E. Curtis, Miss J. Farrell (Charlotte Sale), 6th WYNSWOOD MINSTREL-Mrs S Thurston (Joseph Thurston), 7th BRAVEHEART IV-Mrs B Smith (Alixandra Coster), 8th YEALAND JULIET-Emma J. Boardman (Polly E. Shaw), 9th STAMBROOK PIVOTAL-Mrs G. Kapadia (Natalia Kapadia), 10th VALENTINE HIERARCHY-Mrs J Marsh-Smith (Beth Childs), 11th QUEENSDALE SARABAND-Kathleen Ellicott (Zoe Love), 12th COLBEACH AUTUMN SONG-Mrs Lesley Stevens (Jonathon Stevens),
Class 185:-THE BSPS "PREBENSEN" YOUNG 143cms SHOW HUNTER PONY OF 2002
1st WHINERAY BEACHBOY-Mrs E Edmondson (Jennifer Edmondson), 2nd CLASSIC CHANCELLOR-Mrs M J Gillett (Christina Gillett), 3rd STAINSWICK FIRST OCCASION-Mrs B Crosbie-Starling (Rebecca Crosbie-Starling), 4th WEAVERS SWEET WILLIAM-Rebecca Taylor (Michelle Fisher), 5th CARNSDALE HOTSHOT-Dr Jonita M Green (Harriet Green), 6th FYLDE MAJESTIC TIAMARIA-Mr P. Wilkinson (Rachael Wilkinson), 7th BAXTONHOWE CAROUSEL-Mrs K Burkin (Sophie Burkin), 8th MIRROR IMAGE III-Mrs J Rodgers (Ashley Rodgers), 9th YEALAND PRESTBERTRY-Mrs S. Weaver (Alex Weaver), 10th WINDSONG CLASSIC TOUCH-Mr W J Derham (Ann Derham), 11th BOURNINGWOOD CLASSIC SCHOLAR-Mrs B.R. Budge (Brogan Taverner), 12th COPYBUSH CATCHLIGHT-Mr R C Harris (Katie-Louise Harris),
Class 186:-THE BSPS "PREBENSEN" YOUNG 153cms SHOW HUNTER PONY OF 2002
1st STEPASIDE-Mrs S J Nelson (Marianne Nelson), 2nd DUTCH DAME-Mrs S Lancaster (Simon Charlesworth), 3rd SPARKTON WATER LILY-Mrs P Norman (Sadie A. Pickup), 4th YEALAND OTHELLO-Mrs G D Fry (Charlotte Fry), 5th COOL JUSTICE-Mrs S A Coates (Samantha Coates), 6th PARTY TIME III-Mr C R W Yates (Natasha Yates), 7th CARNSDALE CLASS ACT-Mr & Mrs M.R. Underwood (Michelle Underwood), 8th MISS MONRO-Mrs M A Ludlow (Faye Ludlow), 9th GRIANAGH KYLA-Mrs J. M. Davy (Maria Davy), 10th BINGHAM'S ROYAL FLUSH-Mrs S Dowdeswell (Sophie Dowdeswell), 11th MUNDON MALLOW HAZE-Mrs H Armstrong-Small (Greer Taverner), 12th C B ESQUIRE-Mrs Jean Wright (Victoria Clayton),
Class 187:-THE BSPS PRETTY POLLY OPEN 122cms SHOW HUNTER PONY OF 2002
1st PLUSH HEIRESS-Lucinda White (Jasean Spraggett), 2nd LEAMINGTON CLIQUOT-Mr N B Haynes, Mrs J Beaty (Sophie J. Beaty), 3rd LITTLE FUDGE-Mrs S J Crane (Lisa Crane), 4th PENNBROOK TARA-Mrs. S. Loughton (Lucy Loughton), 5th COURTLAND J.P. BENJAMIN-Mrs Penny Ryder, Mr Jon Phillips (Jamie Ryder Phillips), 6th CHANTILLY LACE VII-Mrs A Hawken (Charlotte Rule), 7th PANTYCOED ROBIN-Mrs. G. Stoddart (Eliza Stoddart), 8th HEATHSIDE SNAP DRAGON-Charmaine Royce (Henrietta Royce), 9th MARCHEMANOR COGNAC-Mrs E.C. West (Polly West), 10th ERIMUS BUTTERFLY-Tania & Andrew Salter (Anna-Marie Salter), 11th MILLAY GWYNTOG-Miss C.L. Watson (Sophie Bettison), 12th TIRCOPPI CARRIE-Mrs J. Dawson (Jessica Dawson),
Class 188:-THE BSPS PRETTY POLLY OPEN 133cms SHOW HUNTER PONY OF 2002
1st WARLEIGH HOT GOSSIP-Mrs P Collier (Emmie Collier), 2nd LINKSBURY VALENTINO-Mrs D A Park (Chloe J. Field), 3rd WARLEIGH LOYAL TOUCH-Mrs J Averis (Stephanie Averis), 4th SEAHOLM GUARDSMAN-Mrs C Abbott (Stephanie Abbott), 5th CADLAN VALLEY TALISMAN-Mrs L Haines (Robyn Craddock), 6th KINGFISHER II-Mrs S Morgan-Jones (Alex Morgan-Jones), 7th ROSSLAYNE MISTY BLUE-Mrs G R A Jessop (Harriet Jessop), 8th ROSEVALE TOM THUMB-Mrs S J Powel, Mr H Tarran-Jones (Hannah Powel), 9th CEDAR FARM TOP MAN-Mrs L Johnson (Rebecca Johnson), 10th CARRWOOD RED FOX-Mrs A Prebensen (Peter Nicolai Prebensen), 11th YEALAND FINALE-Mrs. N.L. Gill (Lauren Gill), 12th MIGHTY FLY-Mr N B Haynes (Lucinda Stockley),
Class 189:-THE BSPS PRETTY POLLY OPEN 143cms SHOW HUNTER PONY OF 2002
1st STAINSWICK FIRST OCCASION-Mrs B Crosbie-Starling (Rebecca Crosbie-Starling), 2nd TARAMELYN SHOWTIME-Mrs K Vines (Anneka Vines), 3rd STAMBROOK PAVAROTTI-Mrs A Green (Rachel Green), 4th CLASSIC CHANCELLOR-Mrs M J Gillett (Christina Gillett), 5th BARNSIDE MOONLIGHT SERENADE-Mrs R. Bosworth (Amy Bosworth), 6th MARSHBROOK AUTUMN SUN-Mrs W. Lloyd (Jessica Goodier), 7th HARROWAY PRECEIPITATION-Mrs D Kevan (Philippa Kevan), 8th WASHBROOK FANTASIA-Mrs E. Mayhew (Charlene Goudkuil), 9th CHIDDOCK SPOT ON-Mrs S Smith (Kimberley Smith), 10th MERRIMENT EVANS-Mrs. G. Harvie (Victoria Harvie), 11th MAYEATH ROYAL BLESSING-Mrs J Stonehouse (Anneliese Stonehouse), 12th SEREN ESQUIRE-Mr N M Mitchell (Emma C. Shally),
Class 190:-THE BSPS "CUDDY" PRETTY POLLY OPEN 153cms SHOW HUNTER PONY OF 2002
1st MASTER OF THE HOUSE-Mrs A Fowler (Alexandra Fowler), 2nd HAMMONDS NEXT TIME-Mrs L.E. Bridge (Jennifer Bridge), 3rd CORINTHIAN-Mrs H K Badder (Ella M. Badder), 4th SHEER CHARISMA-Mrs A Basham (Gemma Basham), 5th DENZIL DUKE-Mrs A Whitehead (Katie Colson), 6th RIVERSDALE CHRISTOFF-Mrs G Andrews, Mr A Andrews (Amy-Samantha Andrews), 7th COSFORD ROYAL REVIEW-Mrs Lesley Miller (Laura Miller), 8th GOLDEN WONDER II-Margaret Schwarz (Isle Daly), 9th STEPASIDE-Mrs S J Nelson (Marianne Nelson), 10th TOWAN BARNABY RUDGE-Mrs Diana Hannam (Katie Hannam), 11th SILKEN BREEZE-Mrs S Bott (Joanna Bott), 12th FLYAWAYS MAJOR MARCO-Mrs J E Moss (Samantha Moss),
Class 191:-THE BSPS "DREAMS & DRAPES" PRETTY POLLY RESTRICTED 122cms SHP
1st RADWAY BLACK KNIGHT-Mrs P. S. Cuthbert (Latonia Cuthbert), 2nd LECHLADE MAPLE-Mrs H F Church (Rosalind Church), 3rd MILLAY GWYNTOG-Miss C.L. Watson (Sophie Bettison), 4th TALGOED HONEY BLOSSOM-Mrs A Hawken (Charlotte Rule), 5th BRADMORE CLAUDIA-Mrs C.A. Horsley (Claudia Horsley), 6th HEATHSIDE SNAP DRAGON-Charmaine Royce (Elizabeth Royce), 7th TROWSWELLION GYPSY MOTH-Mrs J A Bradby (Roberta Bradby), 8th JUST DINO II-Mr. K.R. Holt (Roberta McGoldrick), 9th HARWEL SEQUIN-Mrs J Woodhead (Tiffany Woodhead), 10th CELTON LILI WEN FACH-Mrs C. Williams (Anna Williams), 11th BROOKWATER SIMPLY MAGIC-Mrs L Williamson (Joseph Williamson), 12th LOXWELL SONNY JIM-Mrs R M Brown (Heidi Masters),
Class 192:-THE BSPS PRETTY POLLY MIXED HEIGHT RESTRICTED SHOW HUNTER PONY
1st KILKENNY GOLD-Miss C.L. Watson (Sophie Bettison), 2nd ROTHERWOOD PETERKIN-Mr P R Cook (Alice Cook), 3rd KINGFISHER II-Mrs S Morgan-Jones (Alex Morgan-Jones), 4th BINGHAM'S ROYAL FLUSH-Mrs S Dowdeswell (Sophie Dowdeswell), 5th WARLEIGH LOYAL TOUCH-Mrs J Averis (Stephanie Averis), 6th PENHILL ROBERTSON-Mrs C. Pue (Jennifer Pue), 7th OCTON LAUREENA-Mr N H Kinnerly (Katy Kinnerley), 8th THE TAWNY EMPEROR-Mrs S.P. Weaver (Alex Weaver), 9th MOORHALL SEAFORTH-Mrs K G Gray (Diane Hemming), 10th BEN NEIGH MYSTIC MOTH-Mrs C Flather (Emma Flather), 11th VA BIEN-Mrs. C. Cope (Charlotte Cope), 12th DUAL GOLD-Mrs Anna Martin (Francesca Martin),
Class 193:-THE BSPS "TIMPSON POULTRY" 133cms SHOW HUNTER PONY CLASSIC
1st WARLEIGH HOT GOSSIP-Mrs P Collier (Emmie Collier), 2nd STANLEY GRANGE JANELLA-Mrs V. Hodgett (Georgina McGill McQueenie), 3rd CHINOOK CAMEO-Mrs V. Bowden (Miss L. Bowden), 4th NUTHURST SNOWBIRD-Mrs A. Giles (Emily Giles), 5th CADLAN VALLEY TALISMAN-Mrs L Haines (Robyn Craddock), 6th HENLEY DOWN MYSTICAL AIR-Mrs J. Woodard (Sophie Woodard), 7th WHALTON MINSTREL BOY-Mrs C. Williams (Claire Williams), 8th DEVON MASQUERADE-Mrs L Windmill (Hannah Windmill), 9th SPRINGCROFT RED ADMIRAL-Mrs E Nieboer (Kristian M. Hamner), 10th BWLCH SEA PINE-Mrs E S I Allen-Beales (Emma Allen-Beales), 11th BROOKFOLD LUCKY CHARM-Mrs E Brown (Mandy Brown), 12th ROSEVALE TOM THUMB-Mrs S J Powel, Mr H Tarran-Jones (Hannah Powel),
Class 194:-THE BSPS "TIMPSON POULTRY" 143cms SHOW HUNTER PONY CLASSIC
1st KAZZBROOK NIKKI-Mrs B Dyer (Riva Jean Dyer), 2nd CHINOOK CHANCERY-Mrs J V Houlker (Verity Houlker), 3rd ODINS DANCE OF DESTINY-Mrs C F Heaton (Victoria Heaton), 4th TYRDULAIS MARSHAL MONTY-Mrs. Harvey, Mrs. Empson (Lucy Trembath-Buckingham), 5th SAPPERTON INCA-Mrs A Downing (Sophie Downing), 6th GRIANAGH ROSEEN-Mrs C Abbott (Miss Clare Abbott), 7th MERRIMENT EVANS-Mrs. G. Harvie (Victoria Harvie), 8th MOORHALL SEAFORTH-Mrs K G Gray (Diane Hemming), 9th SION BRIAN-Mrs C.W.H. Welby (Zinnia Welby), 10th SMALL LAND DAWN CHORUS-Mrs L E Wallace (Lyndsey Wallace), 11th BOURNINGWOOD CLASSIC SCHOLAR-Mrs B.R. Budge (Brogan Taverner), 12th SCORLTON CORNERSTONE-Mrs Anne Marling (Charlotte Marling),
Class 195:-THE BSPS "TIMPSON POULTRY" 153cms SHOW HUNTER PONY CLASSIC
1st CORINTHIAN-Mrs H K Badder (Ella M. Badder), 2nd STARSWOOD BRADLEY-Mrs S Curtis (Hayley Curtis), 3rd SEREN TYWYLL-DARK STAR-Mrs J E N John (Jessica John), 4th CAIGERS GOLDEN FLUTE-Mrs J Blundell (Averil Blundell), 5th TOWAN NICHOLAS NICKLEBY-Mr Ian Brown (Rachael Brown), 6th COSFORD ROYAL REVIEW-Mrs Lesley Miller (Laura Miller), 7th ELGON ALBANY-Mrs V. Burgess-Van-Grieken (Alex Burgess), 8th TOWAN BARNABY RUDGE-Mrs Diana Hannam (Katie Hannam), 9th WHALTON COMET-Mr M R Underwood, Mrs P A Underwood (Amy Underwood), 10th RIVERSDALE CHRISTOFF-Mrs G Andrews, Mr A Andrews (Sarah Burkeman), 11th THE ARTISAN-Mrs J Ansell (Marnie Ansell), 12th SIMPLY MAGIC-Mrs E C Stanleick (Victoria Stanleick),
Class 196:-THE BSPS "NEWLING FAMILY" OPEN INTERMEDIATE WORKING HUNTER OF 2002
1st PEBBLY TUFF STUFF-Mrs S Boldock (Charlie Letham), 2nd LOUGH CREW-Christine Richardson (Christine Richardson), 3rd THE NAVIGATOR II-Miss H Clubley (Miss H Clubley), 4th CARNSDALE TOP GUN-Mrs P S Druggan (Katie Druggan), 5th CHERRINGTON GOLAN PRIDE-Lisa Natalie Cadman (Lisa Natalie Cadman), 6th MALLIKAS JAZZMAN-Carol Brassington (Amy James), 7th HARVEST SUN-Mrs D Strang (Joanna Strang), 8th GRETNA GAMBLE-Mrs M Sargent (Rebecca Sargent), 9th ALASKA-Mr J C Gilliver (Robert Gilliver), 10th DOVECOTE JENNY-Jennifer Cowan (Jennifer Cowan), 11th PENGELLY SUDINI-Helen Forster (Helen Forster), 12th THE RAINBOW HUNTER-Mrs R E Theobald (Petrina Theobald),
Class 197:-THE BSPS RESTRICTED OPEN INTERMEDIATE WORKING HUNTER OF 2002
1st DOVECOTE JENNY-Jennifer Cowan (Jennifer Cowan), 2nd JUSTIN THE SPIRIT-Mrs H Johnson (Laura Johnson), 3rd ASTELLA-Mrs J Stokes (Rachel Stokes), 4th SKIMPY-Ibby Macpherson (Ibby Macpherson), 5th SPINWAY MORETON-Mrs T Armstrong (Zara Armstrong), 6th LISMAKEERA TALISMAN-Amy Watchorn (Amy Watchorn), 7th ALASKA-Mr J C Gilliver (Robert Gilliver), 8th TULIRA HILL-Mrs A. K. James (Emma A C James), 9th BENJAMIN BROWN II-Mrs S. Bishop (Holly Bishop),
Class 198:-THE BSPS NOVICE INTERMEDIATE WORKING HUNTER OF 2002
1st PARKS GIRLIE SET-Mrs J Stokes (Rachel Stokes), 2nd THE NAVIGATOR II-Miss H Clubley (Miss H Clubley), 3rd THE CORNISHMAN-Mrs B Vaughan (Felicity Vaughan), 4th TYNEFIELD FAIR DEAL-Mrs H L Metcalf (Richard Metcalf), 5th SHINING LIGHT-Mr B Lears (Sarah Lears), 6th OLRET-Natasha Seely (Natasha Seely), 7th TOYD CINNAMON-Mrs Rowcliffe, Mrs. Hunt (Sophie Rowcliffe), 8th LANGARTH TRILOGY-Mrs L E Fudge (Kirsty A Fudge), 9th JERBOA-Mrs R Y Barrett (Hailea Barrett), 10th CHARBRAY VELVET JEWEL-Mrs R E Mansell (Laura Gardham), 11th BENJAMIN BROWN II-Mrs S. Bishop (Holly Bishop), 12th JUSTIN THE SPIRIT-Mrs H Johnson (Laura Johnson),
Class 199:-THE BSPS INTERMEDIATE PERFORMANCE WORKING HUNTER
1st THE NAVIGATOR II-Miss H Clubley (Miss H Clubley), 2nd MALLIKAS JAZZMAN-Carol Brassington (Amy James), 3rd WOODSTOCK MISS CHATTERBOX-Mrs June Wood (Lauren Wood), 4th NOBLE BOB-Mr & Mrs M.R. Underwood (Amy Underwood), 5th CARNSDALE TOP GUN-Mrs P S Druggan (Katie Druggan), 6th LOUGH CREW-Christine Richardson (Christine Richardson), 7th SPINWAY MORETON-Mrs T Armstrong (Zara Armstrong), 8th CARNSDALE QUIZMASTER-Kerry Argyle (Kerry Argyle), 9th GRETNA GAMBLE-Mrs M Sargent (Rebecca Sargent), 10th DOVECOTE JENNY-Jennifer Cowan (Jennifer Cowan), 11th LISMAKEERA TALISMAN-Amy Watchorn (Amy Watchorn), 12th CHERRINGTON GOLAN PRIDE-Lisa Natalie Cadman (Lisa Natalie Cadman),
Class 200:-THE BSPS PRETTY POLLY INTERMEDIATE WORKING HUNTER OF 2002
1st LOUGH CREW-Christine Richardson (Christine Richardson), 2nd DOVECOTE JENNY-Jennifer Cowan (Jennifer Cowan), 3rd SKIMPY-Ibby Macpherson (Ibby Macpherson), 4th ASTELLA-Mrs J Stokes (Rachel Stokes), 5th JERBOA-Mrs R Y Barrett (Hailea Barrett), 6th WOODSTOCK MISS CHATTERBOX-Mrs June Wood (Lauren Wood), 7th PENGELLY SUDINI-Helen Forster (Helen Forster), 8th BENJAMIN BROWN II-Mrs S. Bishop (Holly Bishop), 9th CHERRINGTON GOLAN PRIDE-Lisa Natalie Cadman (Lisa Natalie Cadman), 10th PEBBLY HUNTSMAN-Danielle Taylor (Danielle Taylor), 11th IVY HILL GIRL-Mrs S Brown (Jenny Brown), 12th MY WHINNIE MAY-Vicky Tennant (Vicky Tennant),