Class 122:-THE "MAESTIR STUD" HOYS QUALIFYING LEAD REIN CLASS
1st CLASSIC CHARMAINE-Mrs M. Rowson (Cecilia Rowson), 2nd ABBA VELVET RIBBON-Mrs H Bosomworth (Julia H Bosomworth), 3rd MEGLANDS CARESS-Mr W Merryweather (Miss J Lyden), 4th ROWDEN SMALL TALK-Helen Craggs (Nicola Craggs), 5th TRELLECH THUMBERLINA-Mr J Gould, Mrs C Gould (Poppy Duncalf), 6th MORNING GLORY VI-Mrs S.J. Wortley (Jessika Wortley), 7th MEGLAND VISION-Miss L. Jackson (Danielle J. Hughes), 8th RHODEN PERDITA-Carrs B.M.W. (Henrietta Spencer), 9th FROMESWAY FIZZY POP-Mrs E A Crew (Andrew Crew), 10th MOSSTOCK ISABELLA MAI-Mrs G.E. Collins (Zara Collins), 11th ROWFANTINA STARTURN-Michael Thompson (Holly Thompson), 12th MYBELLA SWEET CINNAMON-Mrs H Hume (Zoe Hume),
Class 123:-THE BSPS "BROWN TURNER SOLICITORS" SMALL LEADING REIN PONY OF 2002
1st DILLY DAYDREAM-Mrs Karen Whitell (Alexandra Whitell), 2nd CHASEFORD CHARISMA-Mrs A Fowler (Charlie Coole), 3rd COLNE HEIRESS-Mrs J. Cambray (Daisy Cambray), 4th COSFORD CHARMELLA-Mr. M.T. Russell (George Allen), 5th ROWDEN SMALL TALK-Helen Craggs (Nicola Craggs), 6th TWYLANDS SHADOW-Miss H Taylor (Morgan Taylor), 7th GREYLANDS LITTLE GEM-Mrs J Sharrock (Maria Kay), 8th MERRIMENT GOLD DUST-Mrs D Sharp (Elliot Sharp), 9th CLAWDDMELYN WENDY'S STAR-Mrs T Jones (Sarah Albert), 10th COSFORD CHAMOMILE-Mrs J Price (Lucy Morris), 11th TYRINGHAM ELEGANCE-Mrs T Edmunds, Mrs M Coles (Harriet Edmunds), 12th ROSEDALE MARQUERSITE-Janice Padfield (Rhiannon Padfield),
Class 124:-THE BSPS "BROWN TURNER SOLICITORS" LARGE LEADING REIN PONY OF 2002
1st BUCKOVER HOCUS POCUS-Mrs B.S. Beddoe (Simone Jade Lloyd), 2nd BARKWAY TAPDANCE-Mrs J Harvey (Georgia Harvey), 3rd BARKWAY HAPPY RETURNS-Miss V. R. Derrick (Katie White), 4th OKEWOOD DELIGHTFUL-Mr A Brar (Karinder Brar), 5th COSFORD CHARMAINE-Mr. N. Willis (Timothy A. Willis), 6th BARKWAY TIP TOES-Mrs J Stapleton (Lucinda Stapleton), 7th MEGLANDS CARESS-Mr W Merryweather (Chelsea West), 8th MEGLAND VISION-Miss L. Jackson (Danielle J. Hughes), 9th NANTCOL SYLPHIDE-Mrs Maria Dent (Charlotte Dent), 10th CADLAN VALLEY FAIRY STORY-Prof. E Gammie (Carmen Gammie), 11th RHODEN PERDITA-Carrs B.M.W. (Henrietta Spencer), 12th GIGMAN MISS SEQUIN-Mr P Alder (Sophie Alder),
Class 125:-THE BSPS "NEACHELL" RESTRICTED OPEN LEADING REIN PONY OF 2002
1st MOUNTAIN GAMECOCK-Mrs A Green (Lucinda Green), 2nd LINKSBURY SILVER PRINCESS-Mr A Brar (Karinder Brar), 3rd MOSSTOCK ISABELLA MAI-Mrs G.E. Collins (Zara Collins), 4th NECTA ZENASH-Alison Larner, Tony Georgakis (Emily Georgakis), 5th COSFORD CHERUB-Miss B Moore (Zoe Moore-Williams), 6th ROMANY RIVER TITTLEMOUSE-Mrs M.L. D'Agati (Bethany D'Agati), 7th TOYA TORTELLA-Mrs R M Brown (Bryony Frost), 8th WINVINE LITTLE POPPET-Belinda Green (Amber McMenamie), 9th MEGLANDS CARESS-Mr W Merryweather (Miss J Lyden), 10th BLUESTONE SAPPHIRE-Mrs S J Powel, Mr H Tarran-Jones (Alexander Powel), 11th TOTHILL MAJOR MOUSE-Mrs J Wigley (Sophie Brown), 12th TANZEAN ROYAL FINESSE-Mrs T J Heaver (Sasha Gillings),
Class 126:-THE BSPS "COPPER SURPRISE" NOVICE LEADING REIN PONY OF 2002
1st CHASEFORD CHARISMA-Mrs A Fowler (Charlie Coole), 2nd BARKWAY TAPDANCE-Mrs J Harvey (Georgia Harvey), 3rd COSFORD PERNICKITY-Miss V. R. Derrick (Katie White), 4th OKEWOOD DELIGHTFUL-Mr A Brar (Karinder Brar), 5th TRELLECH THUMBERLINA-Mr J Gould, Mrs C Gould (Emily Georgakis), 6th BUCKOVER HOCUS POCUS-Mrs B.S. Beddoe (Simone Jade Lloyd), 7th ABBA VELVET RIBBON-Mrs H Bosomworth (Julia H Bosomworth), 8th HAIGHEND DREAMS ROYALE-Ms Karen Brar (Imergen Brar), 9th MYBELLA SWEET CINNAMON-Mrs H Hume (Zoe Hume), 10th TOTHILL MAJOR MOUSE-Mrs J Wigley (Sophie Brown), 11th DAISY DREAMALONG-Mrs L. Rocks (Olivia Rocks), 12th MORNING GLORY VI-Mrs S.J. Wortley (Jessika Wortley),
Class 127:-THE BSPS "JULIE TEMPLETON" PRETTY POLLY LEADING REIN PONY OF 2002
1st DILLY DAYDREAM-Mrs Karen Whitell (Alexandra Whitell), 2nd COSFORD CHARMAINE-Mr. N. Willis (Timothy A. Willis), 3rd STOAK MARIE-Mrs R. Hughes (Stephanie Hughes), 4th MEGLAND VISION-Miss L. Jackson (Danielle J. Hughes), 5th GIGMAN MISS SEQUIN-Mr P Alder (Sophie Alder), 6th COSFORD CHAMOMILE-Mrs J Price (Lucy Morris), 7th FROMESWAY FIZZY POP-Mrs E A Crew (Andrew Crew), 8th ROSELLE REBECCA-Mrs J Rosebury (Luke Rosebury), 9th STOKE FEATHER-Mrs C. Wonnacott (Millie Wonnacott), 10th BRIDGEHILL POLLYANNA-Miss M A Mackay (Lauren Bell), 11th ROMANY RIVER LITTLE DUKE-Mrs K. Gibson (Lauren Gibson), 12th GREYLANDS LITTLE GEM-Mrs J Sharrock (Maria Kay),
Class 128:-THE BSPS "SOLEY FAMILY" PRETTY POLLY RESTRICTED LEADING REIN PONY
1st STOAK MARIE-Mrs R. Hughes (Stephanie Hughes), 2nd TOTHILL MAJOR MOUSE-Mrs J Wigley (Sophie Brown), 3rd BLUESTONE SAPPHIRE-Mrs S J Powel, Mr H Tarran-Jones (Alexander Powel), 4th TOYA TORTELLA-Mrs R M Brown (Bryony Frost), 5th ROSEISLE TUDYR HONOUR-Mrs J. Ferguson (Sophie Ferguson), 6th WINVINE LITTLE POPPET-Belinda Green (Amber McMenamie), 7th COSFORD PERDITA-Mr. M.T. Russell (George Allen), 8th SPINNINGDALE ROYAL SALUTE-Karen Beebee (Oliver Beebee), 9th COOMBEHILL LOYALTY-Vicki Harris (Danni Harris-McLelland), 10th NANTCOL TRUE PRINT-Nia Davies (Eiry Bonner), 11th ROMANY RIVER TITTLEMOUSE-Mrs M.L. D'Agati (Bethany D'Agati), 12th COSFORD CHERUB-Miss B Moore (Zoe Moore-Williams),
Class 129:-THE BSPS TINY TOTS LEAD REIN
1st ARDENHALL BEL AMI-Mrs Lucy Edsell (Alasdair Prickett), 2nd DILLY DAYDREAM-Mrs Karen Whitell (Nicholas Whitell), 3rd COSFORD CHAMOMILE-Mrs J Price (Lucy Morris), 4th STOKE FEATHER-Mrs C. Wonnacott (Millie Wonnacott), 5th STANLEY GRANGE CARMELLA-Mrs S Draper (Millie Draper), 6th ISLYN ALAW MAI-Mrs H. Stonehouse (James Kirby), 7th NANTCOL SYLPHIDE-Mrs Maria Dent (Charlotte Dent), 8th HAIGHEND DREAMS ROYALE-Ms Karen Brar (Imergen Brar), 9th TWYLANDS SHADOW-Miss H Taylor (Morgan Taylor), 10th COSFORD CHARMELLA-Mr. M.T. Russell (George Allen), 11th MOSSTOCK ISABELLA MAI-Mrs G.E. Collins (Zara Collins), 12th GIGMAN MISS SEQUIN-Mr P Alder (Sophie Alder),
Class 130:-THE BSPS "LANG" LEADING REIN PONY OF HUNTER TYPE
1st GREUON IANTO-Mrs P Jackson (Emily Georgakis), 2nd FROMESWAY FIZZY POP-Mrs E A Crew (Andrew Crew), 3rd THE CHOCOLATE BUTTON-Mrs S McCall (Morghan McCall), 4th COURTLAND J.P. BENJAMIN-Mrs Penny Ryder, Mr Jon Phillips (Glenn Ryder Phillips), 5th MOUNTAIN SHALE-Mrs S Flavell (Tomas Flavell), 6th COLBY STARGLOW-Mrs K E Hirst (Eleanor Hirst), 7th CRABFIELD DINAH ARIODANTE-M K Pickles (Chantelle Joslin), 8th STANLEY GRANGE CARMELLA-Mrs S Draper (Millie Draper), 9th LINKSBURY SILVER PRINCESS-Mr A Brar (Karinder Brar), 10th TREOWEN RANGER-Mr C Walker (Jemima Walker), 11th LEAMINGTON CLIQUOT-Mr N B Haynes, Mrs J Beaty (Sophie J. Beaty), 12th COOMBEHILL LOYALTY-Vicki Harris (Danni Harris-McLelland),
Class 131:-THE BSPS "LANG" LEADING REIN WORKING HUNTER PONY
1st DAGWOOD BENGALESE-Miss L. Jackson (Danielle J. Hughes), 2nd GLENGAILE SHADOW-Mrs J Blundell (Anthony Blundell), 3rd BRIERDENE GOLDEN NUGGET-Sophie McBain (Alice McBain), 4th STOKE FEATHER-Mrs C. Wonnacott (Millie Wonnacott), 5th SOMERBY JILLY-Mrs L Metcalfe (Thomas Dowson), 6th ROSEISLE TUDYR HONOUR-Mrs J. Ferguson (Sophie Ferguson), 7th PININA MISTERMAN-Mrs V Stephenson (Ashlie Stephenson), 8th GREENDOWN SANTANA-Mrs R.J. Denton (Camilla Denton), 9th WAITWITH RUBY-Mrs T. Strapp (Elinor Strapp), 10th COSFORD CHERUB-Miss B Moore (Zoe Moore-Williams), 11th PENUCHA BOYSIE-Mrs L Gaunt (Freddie McBain), 12th FROMESWAY FIZZY POP-Mrs E A Crew (Andrew Crew),
Class 132:-THE "LISA JACKSON" HOYS QUALIFYING FIRST RIDDEN CLASS
1st MADENLIE RAGDOLL-Mrs L Goodyear (Jessica Goodyear), 2nd THIMBLEBY SHOWTIME-Diane Ward (Sarah Gould), 3rd MEGLAND DEWDROP-Miss S Field (Jessica Field), 4th AUDENE AMARIAGE-Mrs C Lovell (Evangeline Lovell), 5th HAMPTONNE MAJIC MOMENT-Mrs Comerford (Jessica Lewis), 6th BARKWAY BRIDESMAID-Mrs K Bott (Sophie Bott), 7th RILLATON SWEET TALK-Mrs L.A. David (Amy Cook), 8th TOYA TITTLE MOUSE-Mr & Mrs C. Walker (Jemima Walker), 9th MARK OAK TIA MARIA-Mrs. S.E. Gale, Mr P Gale (Claudia Gale), 10th BARKWAY HAPPY RETURNS-Miss V. R. Derrick (Katie White), 11th NANT Y BAI CANDYTUFT-Mrs J. Ashdown (Kayleigh Catton), 12th FOFSWAY RIVERDANCE-Mrs T Bacciochi (Emma Bacciochi),
Class 133:-THE BSPS "J.K. MEDIA" OPEN FIRST RIDDEN OF 2002
1st CHINOOK CHANELLE-Mrs Maria Dent (Samantha Dent), 2nd ARDENHALL BEL AMI-Mrs Lucy Edsell (Polly Edsell), 3rd MADENLIE RAGDOLL-Mrs L Goodyear (Jessica Goodyear), 4th SMALL-LAND ROSELLA-Mrs A Lucas (Emma Lucas), 5th CHARLES FORGE PRINCE CHARMING-Mr G Martin AWCF (Chloe Willett), 6th HAIGHEND LULLABY-M Atkinson (Emma J. Dewhurst), 7th CNAPATON TAMBERINE-Tomorrows Office (Chantelle Joslin), 8th RILLATON SWEET TALK-Mrs L.A. David (Amy Cook), 9th HARWEL SEQUIN-Mrs J Woodhead (Tiffany Woodhead), 10th ABBYVALE TITANIA-Mrs M.J. Thomas (Harriet Miller), 11th FAIRLEY CHORISTER-Mrs R Platts (Stephanie Platts), 12th WHINFELL FAIRY TALE-Mrs J C Findlow (Rebecca Findlow),
Class 134:-THE BSPS "BRADWELL" RESTRICTED FIRST RIDDEN PONY OF 2002
1st THIMBLEBY SHOWTIME-Diane Ward (Sarah Gould), 2nd BARKWAY SPELLBOUND-Mrs S Mence (Alice Highnam), 3rd COURTWAY PENNY-Mrs N J Pitman (Yasmin Pitman), 4th COSFORD BERBERIS-Mrs D. Cosgrove (Mark Cosgrove), 5th STARLYTE POLLYANNA-Mrs J Harvey (Georgia Harvey), 6th FOFSWAY MINUET-Miss M Neesam (Billy Neesam), 7th BARKWAY SIGNATURE TUNE-Mr M Clements (Sasha Clements), 8th WHINFELL FAIRY TALE-Mrs J C Findlow (Rebecca Findlow), 9th MEGLAND DEWDROP-Miss S Field (Jessica Field), 10th RHODEN LUCKY STORY-Mrs M P Gray (Victoria Gray), 11th COURTWAY AUTUMN BELLE-Mrs J Price (Gemma Morris), 12th MORETEYNE BROCADE-Miss M Neesam (Grace Gill),
Class 135:-THE BSPS "FRANKLIN" NOVICE FIRST RIDDEN PONY OF 2002
1st CARIDINES GREETINGS-Mrs C Evans (Latonia Cuthbert), 2nd HAIGHEND GEORGIE GIRL-Mrs S Schofield (Abbie Schofield), 3rd MEGLAND DEWDROP-Miss S Field (Jessica Field), 4th TALGOED HONEY BLOSSOM-Mrs A Hawken (Charlotte Rule), 5th BARKWAY SPELLBOUND-Mrs S Mence (Alice Highnam), 6th COSFORD BERBERIS-Mrs D. Cosgrove (Mark Cosgrove), 7th MARK OAK TIA MARIA-Mrs. S.E. Gale, Mr P Gale (Claudia Gale), 8th CHARLES FORGE PRINCE CHARMING-Mr G Martin AWCF (Chloe Willett), 9th MOORHALL LIMELIGHT-Mrs C Ward (Charlotte Ward), 10th MORNING GLORY VI-Mrs S.J. Wortley (Jessika Wortley), 11th LOWLAND BRONWIN CARIAD-Tania & Andrew Salter (Samuel Pier Salter), 12th STANLEY GRANGE BLACK VELVET-Victoria O'Connor (Juliet O'Connor),
Class 136:-THE BSPS "J.K. MEDIA" 1ST YEAR FIRST RIDDEN PONY OF 2002
1st MEGLAND VISION-Miss L. Jackson (Danielle J. Hughes), 2nd CNAPATON TAMBERINE-Tomorrows Office (Chantelle Joslin), 3rd FIRLE SQUIRREL NUTKIN-Mrs V. Wiggs (Kirby McIntosh), 4th FOFSWAY MINUET-Miss M Neesam (Billy Neesam), 5th CRAWEL ROSANNA-Mrs Polly Finlay (Rebecca Macmillan), 6th ROSEISLE HONESTY-Mrs L Gaunt (Harry Gaunt), 7th MOLUCCAS NUTMEG-Mrs K J Slight (Jill Slight), 8th WHINFELL FAIRY TALE-Mrs J C Findlow (Charlotte Thompson), 9th ROWFANTINA STARTURN-Michael Thompson (Holly Thompson), 10th TOYA TORTELLA-Mrs R M Brown (Bryony Frost), 11th ANTIONETTES LITTLE TOFF-Dr D Wethered (Theodore Wethered), 12th COSFORD BERBERIS-Mrs D. Cosgrove (Mark Cosgrove),
Class 137:-THE BSPS "BARTON" PRETTY POLLY FIRST RIDDEN PONY OF 2002
1st LOWLAND BRONWIN CARIAD-Tania & Andrew Salter (Samuel Pier Salter), 2nd THIMBLEBY SHOWTIME-Diane Ward (Sarah Gould), 3rd BARKWAY HONEY BEE-Mrs A Smith (Francesca Smith), 4th MARK OAK TIA MARIA-Mrs. S.E. Gale, Mr P Gale (Claudia Gale), 5th ELLIOTTE SURPRIZE-Mrs L Ransley (Jade Ransley), 6th TALGOED HONEY BLOSSOM-Mrs A Hawken (Charlotte Rule), 7th AUDENE AMARIAGE-Mrs C Lovell (Evangeline Lovell), 8th SEASONS HONOUR-Mrs J Rosebury (Nicole Rosebury), 9th BARKWAY SPELLBOUND-Mrs S Mence (Alice Highnam), 10th FENBOURNE NUTCATCH-Mrs J. Dawson (Jessica Dawson), 11th WHINFELL FAIRY TALE-Mrs J C Findlow (Rebecca Findlow), 12th MADENLIE RAGDOLL-Mrs L Goodyear (Jessica Goodyear),
Class 138:-THE BSPS "ROWSON" PRETTY POLLY RESTRICTED FIRST RIDDEN PONY
1st FIRLE SQUIRREL NUTKIN-Mrs V. Wiggs (Kirby McIntosh), 2nd MEGLAND VISION-Miss L. Jackson (Danielle J. Hughes), 3rd BARKWAY HONEY BEE-Mrs A Smith (Francesca Smith), 4th BARKWAY SPELLBOUND-Mrs S Mence (Alice Highnam), 5th LEAMINGTON CLIQUOT-Mr N B Haynes, Mrs J Beaty (Sophie J. Beaty), 6th COURTWAY PENNY-Mrs N J Pitman (Yasmin Pitman), 7th RHODEN LUCKY STORY-Mrs M P Gray (Victoria Gray), 8th FOFSWAY MINUET-Miss M Neesam (Billy Neesam), 9th STARLYTE POLLYANNA-Mrs J Harvey (Georgia Harvey), 10th RILLATON RIGHT ROYAL-Mrs Diane Brown, Mrs G J Massarella (Sophie Brown), 11th CHANTILLY LACE VII-Mrs A Hawken (Charlotte Rule), 12th BARKWAY SIGNATURE TUNE-Mr M Clements (Sasha Clements),
Class 139:-THE "GALE" HOYS QUALIFYING 128cms SHOW PONY
1st CHINOOK MATADOR-Mr David Thomas (Ashley Thomas), 2nd BROADGROVE SERENADE-Mrs A Fowler (Myles Browning), 3rd CHINOOK HAPPY TALK-Mr N B Haynes (Lucinda Stockley), 4th BASFORD BLACK DIAMOND-Mrs J. Beirne (Francesca Beirne), 5th NUCCIO'S JEWEL-Mrs L Carey (Shaunna Lockhart), 6th GLENMOSS JOCELYN-Mrs J. Sehne, Mrs C.W.H. Welby (Isadora Welby), 7th BRACON TOYTOWN-Mrs M Nicoll (Kimberley Nicoll), 8th THORNSETT LOVE AFFAIR-Mrs K Franklin (Jordan Franklin), 9th PENDLEY TEMPTATION-Lucinda White (Jasean Spraggett), 10th COURTLAND (JP) PUSSY WILLOW-Mrs C A Powell (Alixandra Coster), 11th PADRIG HONEYMOON-Mrs T Bailey (Pandora Bailey), 12th MILLY ROSE-Mrs M Carr (Jessica Draper),
Class 140:-THE "GALE" HOYS QUALIFYING 138cms SHOW PONY
1st BRILLIANT BLUE-Mrs. N. Stubbs (Leanne Sarah Stubbs), 2nd NUTHURST WHODUNNIT-Michael Thompson (Aysha Thompson), 3rd THORNSETT OBSESSION-Mrs A Moynihan (Jordan Franklin), 4th STARLYTE WILD ROSE-Mrs A Daunt, Mrs N Morgan (Charlotte Morgan), 5th AINTHORPE MORNING SURPRISE-Mr N B Haynes (Lucinda Stockley), 6th PARKS LOOKING GLASS-Mrs R Bosworth (Amy Bosworth), 7th ROTHERWOOD TAKE A PEEP-Mrs P Sowerby (Anna Morton), 8th ROSEMORE ROYAL TOUCH-Mrs Janet Hoyle (Philippa Hoyle), 9th ROSSLAYNE MISTY BLUE-Mrs G R A Jessop (Harriet Jessop), 10th COURTLAND JP FAIRYTALE-Mrs A D Jarrom (Samantha Jarrom), 11th FOFSWAY OPTIMIST-Mrs G.J. Ackrill (Paris Ackrill), 12th HAMPTONNE SCANDAL-Mrs J L Cook (Amy Cook),
Class 141:-THE "GALE" HOYS QUALIFYING 148cms SHOW PONY
1st WHALTON HIGHLIGHT-Mrs C Twiston-Davies (Fay Twiston-Davies), 2nd HAMPTONNE CLOSE ENCOUNTER-Mrs M A Sweeney (Cara Sweeney), 3rd BROTEIFI PILLOW TALK-Mrs C Morris (Sophie Amor Morris), 4th MOORBANK FABIAN-Mrs E J Wheldon (Anna Morton), 5th CHINOOK MORNING DEW-Mr M Toulson (Elizabeth Toulson), 6th CHIDDOCK CHAMPAGNE-Mrs S Batch (Courtney Batch), 7th ROTHERWOOD FLIGHT OF FANCY-Mrs G Jago (Clementine Lagarde), 8th OKEHAYES SUNSET BOULEVARD-Miss S Newstead (Kirsty Lockhart), 9th SEDGELANDS RIVERDANCE-Mrs J. Thomas (Angharad Thomas), 10th HAMPTON PRINCE OF THIEVES-Mrs J Blundell (Emma Blundell), 11th WESTHILL GAY SOVEREIGN-Mrs G Chapman (Chelsea Foster), 12th HOLLTESS LITTLESWEET MELODY-Misses Bond, Mrs K M Packham (Natalie Packham),
Class 142:-THE BSPS "WILLIAMSON" OPEN 128cms SHOW PONY OF 2002
1st HAMPTONNE WILD ORCHID-Mrs J Comerford (Laura Collett), 2nd COLBEACH SALAMAN-Templeton, Rowland & Dent (Vanessa Rowland), 3rd CHARN KINGFISHER-Mrs S Schofield (Sophie Schofield), 4th COLBEACH SENSATION-Mrs L K Jackson (Emma J. Jackson), 5th CHERRYVALE ROYAL OCCASION-Mrs G Jago (Joseph Thurston), 6th GLENMOSS JOCELYN-Mrs J. Sehne, Mrs C.W.H. Welby (Isadora Welby), 7th PENDLEY TEMPTATION-Lucinda White (Jasean Spraggett), 8th CHINOOK HAPPY TALK-Mr N B Haynes (Lucinda Stockley), 9th MOORHALL CATS WHISKER-Rosettes Direct (Tarnya Shields), 10th DEANHILLS ROYAL SYMPHONY-Mrs Aspinall, Mrs J Thompson (Sara Aspinall), 11th CHIDDOCK TALK OF THE TOWN-Mr S.J. Calvert (Alexandra Calvert), 12th BRACON TOYTOWN-Mrs M Nicoll (Kimberley Nicoll),
Class 143:-THE BSPS "MOYNIHAN THORNSETT" OPEN 133cms SHOW PONY OF 2002
1st HAIGHEND PRINCE CHARMING-Alison Larner, Tony Georgakis (Tarnya Shields), 2nd WYCHWAYS ESCAPADE-Mr J A P King, Mr. J. Bland (Sophie Rowland), 3rd BENNOCHY ROYAL ENSIGN-Mrs C.W.H. Welby, Mrs Gilbert-Scott (Isadora Welby), 4th COLBEACH SENTINEL-Mrs S Schofield (Sophie Schofield), 5th FOFSWAY OPTIMIST-Mrs G.J. Ackrill (Paris Ackrill), 6th NINFIELD LADY MINK-Mrs T Wallace (Monique Wallace), 7th HAMPTONNE SCANDAL-Mrs J L Cook (Amy Cook), 8th COLBEACH SOLARIO-Mrs S Smith (Kimberley Smith), 9th ESKDALE CHERRY SUNBURST-Mrs J Price (Hayden Morris), 10th CHINOOK GABRIEL-Mrs C Jackson (Camilla Jackson), 11th MEADOWLAND MAID OF HONOUR-Mrs. S.L. Timperley (Victoria J. Timperley), 12th JOBANKER BUTTON BRIGHT-Mrs J. Taylor (Emma Taylor),
Class 144:-THE BSPS "YATES" OPEN 138cms SHOW PONY OF 2002
1st STARLYTE BRIGHT EMERALD-Pattersons Horseboxes (Becky Patterson), 2nd HAIGHEND SPECIAL EDITION-Mr P J Ahern (Alexandra Ahern), 3rd NINFIELD WUTHERING HEIGHTS-Mrs G Jago, Mrs. P. Carvosso (Lauren Kingston), 4th FIDRA ALBA-Mrs A Prebensen (Peter Nicolai Prebensen), 5th SIANWOOD HONEYCOMB-Mrs S. Grimshaw & Mrs K Vines (Ailsa Vines), 6th GROVESIDE CAMEO-Mrs J. Jackson (Rebecca Jackson), 7th ROSSLYN SPRING MEETING-Mrs J Blundell, Mrs. J.A. Judge (Mark Blundell), 8th NUTHURST WHODUNNIT-Michael Thompson (Aysha Thompson), 9th ROSEMORE ROYAL TOUCH-Mrs Janet Hoyle (Philippa Hoyle), 10th AINTHORPE HEIRS AND GRACES-Mr Ian Brown (Joanna Heaton), 11th STARLYTE WILD ROSE-Mrs A Daunt, Mrs N Morgan (Charlotte Morgan), 12th BRILLIANT BLUE-Mrs. N. Stubbs (Leanne Sarah Stubbs),
Class 145:-THE BSPS "BANKSWOOD STUD" OPEN 143cms SHOW PONY OF 2002
1st ROTHERWOOD PEEK A BOO-Mr. P.M. Morris (Alexandra Moore), 2nd RILLATON FERNANDO-Mrs A J Richards (Laura Gwilliam), 3rd FLEETCROFT PORTRAIT-Sharon Draper (Sian Elphick), 4th ROODLEBATS SINNITTA-Mrs M. Moore (Katheryn Moore), 5th COLBEACH SABRE-Mrs J M Williamson (Miss L. Bowden), 6th SEDGELANDS RIVERDANCE-Mrs J. Thomas (Angharad Thomas), 7th CUSOP DOMINO-Mrs A Taylor (Anthony Taylor), 8th BAXTONHOWE CAROUSEL-Mrs K Burkin (Sophie Burkin), 9th BENGAIRN LADY Q-Mrs K. Bott (Gemma Bott), 10th GLENALLAN HARMONY-Mrs G Andrews, Mr N B Haynes (Lucinda Stockley), 11th NINFIELD TOUCH OF MINK-Mrs M Davey (Katherine Davies), 12th KELSBORROW CHENILLE-Mrs K A Manning (Samantha Manning),
Class 146:-THE BSPS "CAVENDISH NORTHERN" OPEN 148cms SHOW PONY OF 2002
1st LLANARTH COPYCAT-Mrs R J Lister (Sarah Lister), 2nd COMBERTON LORD OF THE DANCE-Mr F M Sweeney (Cara Sweeney), 3rd JACKETS MAYBEE-Mrs. J. Rucklidge (Vanessa Rowland), 4th WHALTON HIGHLIGHT-Mrs C Twiston-Davies (Fay Twiston-Davies), 5th STANLEY GRANGE PUPPETEER-Mr & Mrs S.K. Morton (Anna Morton), 6th ROMANY RIVER PHAROAH-Mrs S A Coates, Mr M. Coates (Samantha Coates), 7th WESTHILL CHATTERBOX-Mrs M Trattles, Mrs D Pittendrigh (Sarah Trattles), 8th HARROWAY CAROUSEL-Mrs E C Skelton (Kristian M. Hamner), 9th NUTHURST AQUARIUS-Mr R C Harris (Kirstie Harris), 10th NINFIELD MILLIONAIRES DREAM-Mrs M Smith (Melissa North), 11th SWEET DREAMS III-Mrs S J Golombeck (Hannah Golombeck), 12th PERRYDITCH TOUCH ABOVE-Mrs S Dixon (Abigail Dixon),
Class 147:-THE BSPS "RAMSAY" RESTRICTED OPEN 128cms SHOW PONY OF 2002
1st GLENMOSS JOCELYN-Mrs J. Sehne, Mrs C.W.H. Welby (Isadora Welby), 2nd ROWANOAK SORCERER-Mrs Lucy Edsell (Polly Edsell), 3rd WESTHILL ENCORE-Mrs J Horsfall (Tarnya Shields), 4th COSFORD SUZANAH-Miss L Hillyard (Alixandra Coster), 5th LONGRIVER JACK FROST-Melanie Banks-Browne (Kendall Banks-Browne), 6th BASFORD BLACK DIAMOND-Mrs J. Beirne (Francesca Beirne), 7th BRACON TOYTOWN-Mrs M Nicoll (Kimberley Nicoll), 8th GRINDLES MR. PUNCH-Miss C Watkins (Bronwen Watkins), 9th TOYA PIED PIPER-Miss A J Edington (Jacqueline Edington), 10th TEMMAS LITTLE LANCER-Mrs C Jenkinson (Emma Jenkinson), 11th DEVON MASQUERADE-Mrs L Windmill (Hannah Windmill), 12th WILLOWHEATH AMETHYST-Mrs K. Berwick (Benjamin Pilling),
Class 148:-THE BSPS "RAMSAY" RESTRICTED OPEN 138cms SHOW PONY OF 2002
1st HARLAW SPRING DREAM-Mrs A V Efthymiou (Laura Findlay), 2nd ESKDALE CHERRY SUNBURST-Mrs J Price (Hayden Morris), 3rd FOFSWAY OPTIMIST-Mrs G.J. Ackrill (Paris Ackrill), 4th BENNOCHY ROYAL ENSIGN-Mrs C.W.H. Welby, Mrs Gilbert-Scott (Isadora Welby), 5th AINTHORPE HEIRS AND GRACES-Mr Ian Brown (Joanna Heaton), 6th ROSEMORE ROYAL TOUCH-Mrs Janet Hoyle (Philippa Hoyle), 7th SYCAMORE SOLILOQUAY-Mrs P Baker-Beall (Francesca Smith), 8th FOSSWAY CHANSON-Mrs Jean Wright (Emma J. Dewhurst), 9th BANKSWOOD PAPRIKA-Mrs H F Church (Jennifer Church), 10th RANGE HILL CHOIR BOY-Mrs S Smith (Kristian M. Hamner), 11th RHODEN ZUKINO-Dr D Wethered (Imogen Wethered), 12th ANTON COOL CAT-Mrs A Robertson (Beth Mccoll),
Class 149:-THE BSPS "RAMSAY" RESTRICTED OPEN 148cms SHOW PONY OF 2002
1st HOLLTESS LITTLESWEET MELODY-Misses Bond, Mrs K M Packham (Natalie Packham), 2nd CHINOOK MORNING DEW-Mr M Toulson (Elizabeth Toulson), 3rd CLASSIC CHARISMA-Mrs. S.L. Timperley (Victoria J. Timperley), 4th KAVANGH'S MASTERCLASS-Edith Morgan (James Knipe), 5th NUTHURST AQUARIUS-Mr R C Harris (Kirstie Harris), 6th HOLTESS VIRTUOSO-Mr F M Sweeney (Cara Sweeney), 7th STARLYTE MAYFLY-Mrs M Marshalsay (Eleri Wyn Marshalsay), 8th ROMANY RIVER COURT JESTER-Mrs A Prosser (Charlotte Prosser), 9th SWEET DREAMS III-Mrs S J Golombeck (Hannah Golombeck), 10th BREAMISH ANDANTE-Mrs D Featherstone (Emmie Featherstone), 11th COPYBUSH QUIZTIME-Mrs M Marshalsay (Nia Wyn Marshalsay), 12th SHILLBROOK TEAZLE-Mr P. Alder (Aimee E. Hoare),
Class 150:-THE BSPS "WETHERED" NOVICE 128cms SHOW PONY OF 2002
1st WYCHENLEA ACCOLADE-Miss S Field (Jessica Field), 2nd WESTHILL ENCORE-Mrs J Horsfall (Tarnya Shields), 3rd COSFORD SUZANAH-Miss L Hillyard (Alixandra Coster), 4th CHARN KINGFISHER-Mrs S Schofield (Sophie Schofield), 5th COURTLAND (JP) PUSSY WILLOW-Mrs C A Powell (Alixandra Coster), 6th DALDORN VICTORIA PLUM-Lady Benton Jones (Jonathon Stevens), 7th NUCCIO'S JEWEL-Mrs L Carey (Shaunna Lockhart), 8th BLUEGATE PUNCHLINE-Mrs C A Masters (Heidi Masters), 9th CHILLATON CARANITA-Mrs M.P. Simpson (Molly Simpson-Kirby), 10th SPINNINGDALE SALAMANDER-Mr M Clements (Amber Stafford), 11th TARA SURPRIZE-Mrs L Ransley, Mrs K S Lee (Sarah Lee), 12th BARKWAY CHOIRBOY-Mrs E Coulstock (Olivia Brookshaw),
Class 151:-THE BSPS "SHIELDS" NOVICE 133cms SHOW PONY OF 2002
1st ESKDALE CHERRY SUNBURST-Mrs J Price (Hayden Morris), 2nd COLBEACH SENTINEL-Mrs S Schofield (Sophie Schofield), 3rd DEVINE LYRIC-Mrs Cristina Murray (Hannah Murray), 4th RIVENWOOD REFLECTION-Miss A J Edington (Jacqueline Edington), 5th FOFSWAY OPTIMIST-Mrs G.J. Ackrill (Paris Ackrill), 6th OUTRIGG VERDI-Mrs A Brayshaw (Samantha Brayshaw),
Class 152:-THE BSPS "SHIELDS" NOVICE 138cms SHOW PONY OF 2002
1st ROTHERWOOD TAKE A PEEP-Mrs P Sowerby (Anna Morton), 2nd NEWOAKS DESIGNER LABEL-Mrs J E Brookshaw (Olivia Brookshaw), 3rd POSH SPICE II-Mrs Thomas, Mrs. Cuthbertson (Nicholas Scholfield), 4th SHERATON GEORGETTE-Mrs Claire Emmerson, Mr P Emmerson (Rachel McDermott), 5th RHYLLANDELL SPRING BREEZE-Mrs J L Cox (Lauren Gill), 6th HARLAW SPRING DREAM-Mrs A V Efthymiou (Laura Findlay), 7th WOODPARK PIKACHU-Mrs J C Parry (Charlotte Parry), 8th WARLEIGH WILDEST DREAMS-Robertson, Arrowsmith, Vowles (Rebecca Robertson), 9th FENWICK BLOOMSBURY-Mrs K Bott (Gemma Bott), 10th NINFIELD WUTHERING HEIGHTS-Mrs G Jago, Mrs. P. Carvosso (Lauren Kingston), 11th SCARY SPICE-Mrs Jago & Mrs Carvosso (Lauren Kingston), 12th RIVENHALL GAIETY GIRL-Mrs D Clarke (Tarnya Shields),
Class 153:-THE BSPS "SHIELDS" NOVICE 143cms SHOW PONY OF 2002
1st TREBARTHA BORN FREE-Mrs M. Flynn (Tara Flynn), 2nd OCTON LAUREENA-Mr N H Kinnerly (Katy Kinnerley), 3rd BENGAIRN LADY Q-Mrs K. Bott (Gemma Bott), 4th THE LAST ROLO-Mrs M.E. Lillington (Elizabeth Lillington), 5th LOWELMS DARK SECRET-Mrs R Bosworth (Amy Bosworth),
Class 154:-THE BSPS "WINDSOR" NOVICE 148cms SHOW PONY OF 2002
1st MOORBANK FABIAN-Mrs E J Wheldon (Anna Morton), 2nd BROTEIFI PILLOW TALK-Mrs C Morris (Sophie Amor Morris), 3rd ROTHERWOOD FLIGHT OF FANCY-Mrs G Jago (Clementine Lagarde), 4th SWEET DREAMS III-Mrs S J Golombeck (Hannah Golombeck), 5th CHINOOK MORNING DEW-Mr M Toulson (Elizabeth Toulson), 6th COPYBUSH QUIZTIME-Mrs M Marshalsay (Nia Wyn Marshalsay), 7th SHILLBROOK TEAZLE-Mr P. Alder (Aimee E. Hoare), 8th COURTLAND CHANTILLY-Mrs J Rushton (Lucy Elizabeth Rushton), 9th HOLLTESS LITTLESWEET MELODY-Misses Bond, Mrs K M Packham (Natalie Packham), 10th KAVANGH'S MASTERCLASS-Edith Morgan (James Knipe), 11th ANTON GIVENCHY-Mrs G Jago, Mrs. P. Carvosso (Samantha Roberts), 12th DEARDS BLUE GYPSY-Mrs H Armstrong-Small (Brogan Taverner),
Class 155:-THE BSPS "WELBY" YOUNG 128cms SHOW PONY OF 2002
1st CHARN KINGFISHER-Mrs S Schofield (Sophie Schofield), 2nd DALDORN VICTORIA PLUM-Lady Benton Jones (Jonathon Stevens), 3rd BRACON TOYTOWN-Mrs M Nicoll (Kimberley Nicoll), 4th BROADGROVE SERENADE-Mrs A Fowler (Myles Browning), 5th GRINDLES MR. PUNCH-Miss C Watkins (Bronwen Watkins), 6th COT SUMMER WHISPER-Mrs K M Jenkins (Marissa Jenkins), 7th CHINOOK MATADOR-Mr David Thomas (Ashley Thomas), 8th CHIDDOCK TALK OF THE TOWN-Mr S.J. Calvert (Alexandra Calvert), 9th FORGELAND AFTER EIGHT-Mrs C Jackson (Camilla Jackson), 10th QUEENSMERE PRIDE-Mrs M Payne (Joanna Love), 11th WYCHENLEA ACCOLADE-Miss S Field (Jessica Field), 12th SPINNINGDALE SALAMANDER-Mr M Clements (Amber Stafford),
Class 156:-THE BSPS "STANLEY GRANGE STUD" YOUNG 138cms SHOW PONY OF 2002
1st POSH SPICE II-Mrs Thomas, Mrs. Cuthbertson (Nicholas Scholfield), 2nd STARLYTE BRIGHT EMERALD-Pattersons Horseboxes (Becky Patterson), 3rd SHERATON GEORGETTE-Mrs Claire Emmerson, Mr P Emmerson (Rachel McDermott), 4th ESKDALE CHERRY SUNBURST-Mrs J Price (Hayden Morris), 5th HARLAW SPRING DREAM-Mrs A V Efthymiou (Laura Findlay), 6th AINTHORPE MORNING SURPRISE-Mr N B Haynes (Lucinda Stockley), 7th FENWICK BLOOMSBURY-Mrs K Bott (Gemma Bott), 8th WARLEIGH WILDEST DREAMS-Robertson, Arrowsmith, Vowles (Rebecca Robertson), 9th FAIRHOLME REQUEST-Mrs J C Parry (Charlotte Parry), 10th RANGE HILL CHOIR BOY-Mrs S Smith (Kristian M. Hamner), 11th THORNSETT OBSESSION-Mrs A Moynihan (Jordan Franklin), 12th CLASSIC CONNECTION-Mrs S.J. Wortley (Richard Wortley),
Class 157:-THE BSPS "NIGHT OWL" YOUNG 148cms SHOW PONY OF 2002
1st WHALTON HIGHLIGHT-Mrs C Twiston-Davies (Fay Twiston-Davies), 2nd OLDCOURT BALILIKA-Mrs D.L. Thomas (Gemma James), 3rd SWEET DREAMS III-Mrs S J Golombeck (Hannah Golombeck), 4th COMBERTON LORD OF THE DANCE-Mr F M Sweeney (Cara Sweeney), 5th STANLEY GRANGE PUPPETEER-Mr & Mrs S.K. Morton (Anna Morton), 6th CHIDDOCK CHAMPAGNE-Mrs S Batch (Courtney Batch), 7th SHILLBROOK TEAZLE-Mr P. Alder (Aimee E. Hoare), 8th KAVANGH'S MASTERCLASS-Edith Morgan (James Knipe), 9th STARLYTE MAYFLY-Mrs M Marshalsay (Eleri Wyn Marshalsay), 10th TRELLECH HARVEST MOON-Mrs Lesley Miller (Joanne Miller), 11th KINGSFORD DIANA-Mrs W. Edgar (Louise Edgar), 12th BROTEIFI PILLOW TALK-Mrs C Morris (Sophie Amor Morris),
Class 158:-THE BSPS "SHOWPONIES UK.COM" PRETTY POLLY OPEN 128cms SHOW PONY OF 2002
1st DEANHILLS ROYAL SYMPHONY-Mrs Aspinall, Mrs J Thompson (Sara Aspinall), 2nd WYCHENLEA ACCOLADE-Miss S Field (Jessica Field), 3rd CHINOOK HAPPY TALK-Mr N B Haynes (Lucinda Stockley), 4th GRINDLES MR. PUNCH-Miss C Watkins (Bronwen Watkins), 5th SYCAMORE TEMPTATION-Mrs A Smith (Francesca Smith), 6th CHARN KING PIN-Mrs F Bowery (Charlotte Bowery), 7th CHINOOK GARNET-Mrs K Vines (Ailsa Vines), 8th LONGRIVER JACK FROST-Melanie Banks-Browne (Kendall Banks-Browne), 9th FENWICK RIVERDANCE-Emma J. Boardman (Polly E. Shaw), 10th CHIDDOCK TALK OF THE TOWN-Mr S.J. Calvert (Alexandra Calvert), 11th OAKLEYSPRING FUNTASTIC-Mrs N Byfield (Emma Allen-Beales), 12th FORGELAND AFTER EIGHT-Mrs C Jackson (Camilla Jackson),
Class 159:-THE BSPS "GOODYEAR" PRETTY POLLY OPEN 138cms SHOW PONY OF 2002
1st SIANWOOD HONEYCOMB-Mrs S. Grimshaw & Mrs K Vines (Ailsa Vines), 2nd COLBEACH SOLARIO-Mrs S Smith (Kimberley Smith), 3rd BRILLIANT BLUE-Mrs. N. Stubbs (Leanne Sarah Stubbs), 4th PARKS LOOKING GLASS-Mrs R Bosworth (Amy Bosworth), 5th WARLEIGH WILDEST DREAMS-Robertson, Arrowsmith, Vowles (Rebecca Robertson), 6th ERIMUS HEAVEN SENT-Mrs J Thompson, Mrs Aspinall (Sara Aspinall), 7th HAMPTONNE SCANDAL-Mrs J L Cook (Amy Cook), 8th FFRETHI RIVER DANCE-Mrs J Johnson (Emma Johnson), 9th ESKDALE CHERRY SUNBURST-Mrs J Price (Hayden Morris), 10th FIDRA ALBA-Mrs A Prebensen (Peter Nicolai Prebensen), 11th DEANHILLS CLASSIC TALES-Andrea Loveridge (Jessica Loveridge), 12th HOLLTESS VERUSCHKA-Mrs J Holden (Stacey Holden),
Class 160:-THE BSPS "PERKINS" PRETTY POLLY OPEN 148cms SHOW PONY OF 2002
1st SEDGELANDS RIVERDANCE-Mrs J. Thomas (Angharad Thomas), 2nd RILLATON FERNANDO-Mrs A J Richards (Laura Gwilliam), 3rd MARCHEMANOR RED DAWN-Miss C.J. Bond, Miss C.R. Bond (Natalie Packham), 4th TRELLECH HARVEST MOON-Mrs Lesley Miller (Joanne Miller), 5th BASFORD SANDALWOOD-Mrs J B Hugill (April Hugill), 6th BROTEIFI PILLOW TALK-Mrs C Morris (Sophie Amor Morris), 7th ROMANY RIVER COURT JESTER-Mrs A Prosser (Charlotte Prosser), 8th WESTHILL CHATTERBOX-Mrs M Trattles, Mrs D Pittendrigh (Sarah Trattles), 9th BREAMISH ANDANTE-Mrs D Featherstone (Emmie Featherstone), 10th COPYBUSH QUIZTIME-Mrs M Marshalsay (Nia Wyn Marshalsay), 11th FLEETCROFT ETERNITY-Mrs N Wilkes (Georgina Wilkes), 12th KELSBORROW CANDIDA-Mrs S Ferns (Mrs S Ferns),