Class 41:-THE BSPS "ALVA INTERNATIONAL" CHAMPION OF CHAMPIONS FIRST RIDDEN
1st HAIGHEND GEORGIE GIRL-Mrs S Schofield (Abbie Schofield), 2nd HAIGHEND LULLABY-M Atkinson (Emma J. Dewhurst), 3rd ARDENHALL BEL AMI-Mrs Lucy Edsell (Polly Edsell), 4th LOWLAND BRONWIN CARIAD-Tania & Andrew Salter (Samuel Pier Salter), 5th SMALL-LAND ROSELLA-Mrs A Lucas (Emma Lucas), 6th BARKWAY ENIGMA-Mrs S Martin (Lucinda Martin), 7th MARK OAK TIA MARIA-Mrs. S.E. Gale, Mr P Gale (Claudia Gale), 8th BARKWAY BRIDESMAID-Mrs K Bott (Sophie Bott), 9th MORNING GLORY VI-Mrs S.J. Wortley (Jessika Wortley), 10th CNAPATON TAMBERINE-Tomorrows Office (Chantelle Joslin), 11th WENTWARD QUALITY QUEST-Mr C T Willett, Mrs A J Davis (Chloe Willett), 12th CRAWEL ROSANNA-Mrs Polly Finlay (Rebecca Macmillan),
Class 42:-THE BSPS "WOODWARD FAMILY" PREMIER LEAGUE OPEN 133cms WHP - RED DIVISION
1st WHITEMERE CHRISTOPHER ROBIN-Mrs A Skillman (Jennifer Skillman), 2nd SPRINGDALE SENSATION-Mrs A Green (Abigail Green), 3rd LITTLE STORM-Mrs C A McCullagh (Alice McCullagh), 4th PURPLE RONNIE-Mrs J Bridgwood (Rose Bridgwood), 5th GREENLINKS LUCKY RASCAL-Mrs B Crosbie-Starling (Rebecca Crosbie-Starling), 6th GEORGIAN DORIAN-Mrs. L.P. Matthews (Elizabeth Matthews), 7th DEFAELOG RHIANNON-Mrs J E Teare (Emily Teare), 8th LOWFOLD QUIDS IN-Mrs. E. Bowling (Michaela Bowling), 9th KILTINANE ANDREW-Mrs A Brown (Georgie Brown), 10th TADEGAVWIL MAGICAL MOMENTS-Mrs S Berry (Christopher Berry),
Class 43:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN 143cms WHP - RED DIVISION
1st STAMBROOK PAVAROTTI-Mrs A Green (Rachel Green), 2nd FAIRSNAPE CALLA STAR-Mrs A Green (Abigail Green), 3rd MYTILENE-Mrs Rowena Gredley (Pollyanna Gredley), 4th HARRY IV-Mrs J E Teare (Robert Teare), 5th JOHN'S CHOICE-Mrs. F. Holton (Danielle Cuomo), 6th GEMS BALLYKISSANGEL-Mrs D Walker (Lauren Walker), 7th HUTTONS AMBO GEMINI-Mrs H Johnson (Laura Johnson), 8th CHAMPLERS SPRINGTIME-Mrs A Skillman (Jennifer Skillman), 9th RISING STAR II-Mrs K E Hirst (Fiona Hirst),
Class 44:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN 153cms WHP - RED DIVISION
1st WARREN DOLLY MIXTURE-Mrs S A Greenwood (Lucy Greenwood), 2nd BLACK MONDAY-Mrs S M Smith (Joanne Masterson), 3rd AACHEN-Mrs J Bonham (Sophie Julie Bonham), 4th POACHERS MOON II-Mrs S Woodward (Davina Woodward), 5th BRIGADOON II-Mr B Lears (Sarah Lears), 6th WAS DOUBLE DUTCH-Mrs A C Newling (Isobel Newling), 7th KALIEDOSCOPE CALLISTO-Mrs A Williams (Holly Williams), 8th BEAU BARON-Miss A R Aston (Fiona Aston),
Class 45:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN LEAD REIN PONY - RED DIVISION
1st NANTCOL SYLPHIDE-Mrs Maria Dent (Charlotte Dent), 2nd BARKWAY TAFFETA-Mrs S Albinson (Molly Albinson), 3rd BUCKOVER HOCUS POCUS-Mrs B.S. Beddoe (Simone Jade Lloyd), 4th COSFORD CHARMAINE-Mr. N. Willis (Timothy A. Willis), 5th ROWDEN SMALL TALK-Helen Craggs (Nicola Craggs), 6th DILLY DAYDREAM-Mrs Karen Whitell (Alexandra Whitell), 7th COSFORD CHAMOMILE-Mrs J Price (Lucy Morris), 8th STOKE FEATHER-Mrs C. Wonnacott (Millie Wonnacott), 9th OKEWOOD DELIGHTFUL-Mr A Brar (Karinder Brar), 11th COLNE HEIRESS-Mrs J. Cambray (Daisy Cambray), 12th HAIGHEND DREAMS ROYALE-Ms Karen Brar (Karinder Brar),
Class 46:-THE BSPS "WINDMILL" PREMIER LEAGUE OPEN FIRST RIDDEN - RED DIVISION
1st SMALL-LAND ROSELLA-Mrs A Lucas (Emma Lucas), 2nd WALLMYERS WINDY RIDGE-Mrs S Nicklin (Victoria Oakes), 3rd LOWLAND BRONWIN CARIAD-Tania & Andrew Salter (Samuel Pier Salter), 4th HAIGHEND LULLABY-M Atkinson (Emma J. Dewhurst), 5th STARLYTE HOBNOB-Mr David Thomas (Ashley Thomas), 6th WENTWARD QUALITY QUEST-Mr C T Willett, Mrs A J Davis (Chloe Willett), 7th CNAPATON TAMBERINE-Tomorrows Office (Chantelle Joslin), 8th ALL SERENE-Mrs S J Crane (Lisa Crane), 9th MOORHALL LIMELIGHT-Mrs C Ward (Charlotte Ward),
Class 47:-THE BSPS "CARRS BMW" PREMIER LEAGUE OPEN 128cms SHOW PONY- RED DIVISION
1st BROADGROVE SERENADE-Mrs A Fowler (Myles Browning), 2nd RISEWAY MOON CHARM-Mrs H. Rowe (Rebecca Alice Rowe), 3rd COT SUMMER WHISPER-Mrs K M Jenkins (Marissa Jenkins), 4th MOORHALL CATS WHISKER-Rosettes Direct (Tarnya Shields), 5th CHINOOK GEM-Mrs K A Manning (Samantha Manning), 6th SYCAMORE TEMPTATION-Mrs A Smith (Francesca Smith), 7th MARKOAK SYMPHONY-Mrs Cristina Murray (Hannah Murray), 8th BECKSIDE TOUCH OF GOLD-Mrs B McArdle (Melanie Wingkay Foo), 9th NINFIELD PIP'S PRIDE-Mrs M Davey (Monique Wallace), 10th COLBEACH SENSATION-Mrs L K Jackson (Emma J. Jackson), 11th CHERRYVALE ROYAL OCCASION-Mrs G Jago (Joseph Thurston),
Class 48:-THE BSPS "CARRS BMW" PREMIER LEAGUE OPEN 138cms SHOW PONY- RED DIVISION
1st RENDENE LUCKY CHARM-Mrs R Rennocks (Alixandra Coster), 2nd STARLYTE BRIGHT EMERALD-Pattersons Horseboxes (Becky Patterson), 3rd SIANWOOD HONEYCOMB-Mrs S. Grimshaw & Mrs K Vines (Ailsa Vines), 4th HAIGHEND PRINCE CHARMING-Alison Larner, Tony Georgakis (Tarnya Shields), 5th NUTHURST WHODUNNIT-Michael Thompson (Aysha Thompson), 6th SHERATON GEORGETTE-Mrs Claire Emmerson, Mr P Emmerson (Rachel McDermott), 7th SCARY SPICE-Mrs Jago & Mrs Carvosso (Lauren Kingston), 8th GROVESIDE CAMEO-Mrs J. Jackson (Rebecca Jackson),
Class 49:-THE BSPS "CARRS BMW" PREMIER LEAGUE OPEN 148cms SHOW PONY - RED DIVISION
1st OLDCOURT BALILIKA-Mrs D.L. Thomas (Gemma James), 2nd JACKETS MAYBEE-Mrs. J. Rucklidge (Vanessa Rowland), 3rd WHALTON HIGHLIGHT-Mrs C Twiston-Davies (Fay Twiston-Davies), 4th BLUE HABBIT-Pattersons Horseboxes (Hayley Patterson), 5th STANLEY GRANGE PUPPETEER-Mr & Mrs S.K. Morton (Anna Morton), 6th WESTHILL CHATTERBOX-Mrs M Trattles, Mrs D Pittendrigh (Sarah Trattles), 7th SEDGELANDS RIVERDANCE-Mrs J. Thomas (Angharad Thomas), 8th CATASTROPHIC-Mr. D.A. Jackson, Mrs. M.E. Jackson (Katie L. Evans), 9th MARCHEMANOR RED DAWN-Miss C.J. Bond, Miss C.R. Bond (Natalie Packham), 10th ROODLEBATS SINNITTA-Mrs M. Moore (Katheryn Moore), 11th KELLY'S BLUE ROMANCE-Mrs L Rafferty (Sarah Rafferty), 12th NINFIELD MILLIONAIRES DREAM-Mrs M Smith (Melissa North),
Class 50:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN 122cms SHOW HUNTER PONY - RED DIVISION
1st NETHERFIELD NEOPOLITAN-Mrs S Nicklin (Victoria Oakes), 2nd MISTY'S IMP OF MAY-Mrs K J Neachell (Emily Neachell), 3rd COURTLAND J.P. BENJAMIN-Mrs Penny Ryder, Mr Jon Phillips (Jamie Ryder Phillips), 4th ROYALSWOOD PAGEBOY-Mrs Naomi Lewis (Jessica Lewis), 5th LEAMINGTON CLIQUOT-Mr N B Haynes, Mrs J Beaty (Sophie J. Beaty), 6th LONGVALLEY MERRY GO ROUND-Mrs C.R. Lovell (Evangeline Lovell), 7th MOONSPRITE-Mark Bartram (Hollie Bartram), 8th PUMPHILL VICTOR-Mrs. C. Thackray (Emma Thackray), 9th TREOWEN RANGER-Mr C Walker (Jemima Walker), 10th ERIMUS BUTTERFLY-Tania & Andrew Salter (Anna-Marie Salter), 11th LITTLE FUDGE-Mrs S J Crane (Lisa Crane),
Class 51:-THE BSPS "TRACK RAIL UK" PREMIER LEAGUE OPEN 133cms SHP - RED DIVISION
1st FAIRHOLME ROSSETAS RHAPSODY-Mr S.K. Morton, Mrs Diane Morton (Anna Morton), 2nd FAIRHOLME RASPUTIN-Mrs D.L. Thomas (Katie L. Evans), 3rd HIGHMEAD POLITICIAN-Mr G.W. Flanagan (Lucie Hinton), 4th STAMBROOK PIVOTAL-Mrs G. Kapadia (Natalia Kapadia), 5th WAXWING NIGHT WATCHMAN-Mrs J C Parry (Charlotte Parry), 6th YEALAND FINALE-Mrs. N.L. Gill (Lauren Gill), 7th MIGHTY FLY-Mr N B Haynes (Lucinda Stockley), 8th LORD OAKSEY-Mrs J Bourne (Georgina Bourne), 9th WHINFELL FESTIVITY-Miss G Ward, Mr C T Willett (Chloe Willett), 10th BRAVEHEART IV-Mrs B Smith (Alixandra Coster), 11th WARLEIGH HOT GOSSIP-Mrs P Collier (Emmie Collier), 12th RADWAY MIDNIGHT MAGIC-Mrs F E Papiez (Elizabeth Papiez),
Class 52:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN 143cms SHP - RED DIVISION
1st OLDCOURT PICCALO-Mrs D.L. Thomas (Gemma James), 2nd GLENALLAN HARMONY-Mrs G Andrews, Mr N B Haynes (Lucinda Stockley), 3rd TYRDULAIS MARSHAL MONTY-Mrs. Harvey, Mrs. Empson (Lucy Trembath-Buckingham), 4th CHIDDOCK SUPERMAN-Mrs J Blundell (Emma Blundell), 5th MARSHBROOK LIMITED EDITION-Mrs W. Lloyd (Jessica Goodier), 6th CRAFTON PINK PANTHER-Mrs S D Hodgson (Sarah Hodgson),
Class 53:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN 153cms SHP - RED DIVISION
1st TOWAN NICHOLAS NICKLEBY-Mr Ian Brown (Rachael Brown), 2nd FIELDING TOM SAWYER-Mrs J C Findlow (Elizabeth Reeves), 3rd CHERRINGTON SPOTLIGHT-Allison-Show-Team, Pretty-Ponies (Imogen Allison), 4th MASTER OF THE HOUSE-Mrs A Fowler (Alexandra Fowler), 5th CORINTHIAN-Mrs H K Badder (Ella M. Badder), 6th TARANTELLA-Mrs J M Williamson (Katherine Pitt), 7th COSFORD ROYAL REVIEW-Mrs Lesley Miller (Laura Miller), 8th DOUBLE DUTCH III-Lauren McCall (Kris McCall), 9th MONIVAE CHRISTMAS CAROL-Chloe Chubb, Mr P Kirby (Chloe Chubb), 10th HELSINGTON NEXT GENERATION-Mrs N. Whitelock (Josh Whitelock),
Class 54:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN INTERMEDIATE WORKING HUNTER - RED DIVISION
1st CARNSDALE TOP GUN-Mrs P S Druggan (Katie Druggan), 2nd GRETNA GAMBLE-Mrs M Sargent (Rebecca Sargent), 3rd THE NAVIGATOR II-Miss H Clubley (Miss H Clubley), 4th HARVEST SUN-Mrs D Strang (Joanna Strang), 5th CARNSDALE QUIZMASTER-Kerry Argyle (Kerry Argyle), 6th LOUGH CREW-Christine Richardson (Christine Richardson), 7th BOYCOTT TONIC-Mrs Rowena Gredley (Elizabeth Gredley),
Class 55:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN INTERMEDIATE SHOW RIDING - RED DIVISION
1st 5TH AVENUE-Sarian Turner (Sarian Turner), 2nd ROYAL DOULTON II-Rebecca Helliwell (Rebecca Helliwell), 3rd BALLYKISSANGEL III-Mr M R Underwood (Michelle Underwood), 4th PALMSFIELDS STAR TIME-Mrs G J Twitchett (Lilli Twitchett), 5th ROTHERWOOD VICTOR-Miss N J Woods (Fay Twiston-Davies), 6th ROYAL AFFAIR-Mr A. Grierson (Hayley Greenhalgh), 7th ALESI-Maura S. Brennan (Melissa Richardson), 8th TWICE AS NICE II-Miss A C Rowbotham (Miss A C Rowbotham), 9th CRAFTON GOLDEN MEMORIES-Mrs J Strang (Lara Strang), 10th ROSEMORE MIDNIGHT LEGEND-Mrs J E Brookshaw (Lucinda Brookshaw), 11th TARKA III-Miss S Emmerson (Natalie Atkinson), 12th MARCHEMANOR RED DAWN-Miss C.J. Bond, Miss C.R. Bond (Natalie Packham),
Class 56:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN INTERMEDIATE SHOW HUNTER - RED DIVISION
1st BROWN BOB-Miss L. Kelbie (Miss L. Kelbie), 2nd CLASSIFIED-Mr C R W Yates (Natasha Yates), 3rd GUY FAWKES III-Mr & Mrs M.R. Underwood (Amy Underwood), 4th OMEGA-Adam Winbourne (Adam Winbourne), 5th LOUGH CREW-Christine Richardson (Christine Richardson), 6th WINDY MILLER III-Mrs L E Wallace (Lyndsey Wallace), 7th JUST MILLER-Mr D W Court (Peter Eric Thomas), 8th OVERDRIVE II-Mrs G Andrews, Mr A Andrews (Amy-Samantha Andrews),
Class 57:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN NURSERY STAKES PONY - WHITE DIVISION
1st VALE PARK HOLIDAY-Mrs K J Farrar-Fry (Alexandra Farrar-Fry), 2nd PONSBOURNE PIRATE-Mrs S Nicklin (Zoe Love), 3rd KILTINANE CAVALIER II-Mrs. E. Bowling (Fiona Gardner), 4th STOCKHAM STONE CHAT-Mrs Yvette Dixon (Isobel Dixon), 5th CRIBAN 'R' JUGGLER-Mrs T J Flower (Danielle Flower-Boustead), 6th ARENDSHOEVES FIREFLY-Mrs. A. Newsham (Zoe Newsham), 7th MILLCROFT SCALLYWAG-Mrs. G. Jenkinson (Katie Jenkinson), 8th SILVERDALE ROMULUS-Mrs E Barnes (Callum Barnes), 9th RHOSON MATISSE-Mrs R Platts (Amy Platts), 10th BANKSWOOD BLACK PEPPER-Mrs. J. Saunders (Lucy Saunders), 11th ROODELBATS ROBERT-Mrs S J Bucknell (Charlotte Crocker), 12th MOONWALK-Mrs L. Redman (Genna Redman),
Class 58:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN 133cms WHP - WHITE DIVISION
1st PARKFIELD FREDDIE-Mrs W Watherston (Fiona Watherston), 2nd TEDDY'S ROCKET-Basil Brindley (Amy M. O'Brien), 3rd GEORGIAN DICTATOR-Mrs J Thompson (Jack Thompson), 4th ALL ABOUT JAZZ-Mrs C. K. Fiddler (Danielle K. Fiddler), 5th AMATGOL WHOOSE WHO-Miss S. McIlwaine (Edward Gardner), 6th MICKEY FINN I-Mrs T Bailey (Harry Bailey), 7th PARKHILL BOBBY DAZZLER-Mrs S A Brook-Shanahan (Camilla Brook-Shanahan),
Class 59:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN 143cms WHP - WHITE DIVISION
1st SMARTIE III-Mrs E Edmondson (Jennifer Edmondson), 2nd CHARLIE GIRL-Mrs M E Cranmer (Kate Cranmer), 3rd CLASSIC PIMPERNEL-Mrs E Barnes (Charlotte Barnes), 4th IRISH DRAGOON-Mrs E. Lees (Harriet Lees), 5th LAKELAND QUEST-Mrs R E Gratton (Lucy Gratton), 6th DUN DOUGAL-Mrs. E. Bowling (Michaela Bowling), 7th HEY PRESTO II-Mr J R Fitton (Terri-Jane Fitton), 8th MYNACH MARCHIONESS-Mrs A. Clark (Emily Clark), 9th GAELIC PRINCE-Mrs C. Wonnacott (Pippa Wonnacott), 10th WHAT NEXT-Mr M. Stephens (Ashley Stephens),
Class 60:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN 153cms WHP - WHITE DIVISION
1st SPLASH OF COLOUR-Antonia Rice (Antonia Rice), 2nd OK HARRY-Katie Erskine (Katie Erskine), 3rd THORPE PARK-Mr S M Walker (Alice M. Walker), 4th MISS HOUSE MOUSE-Sarah Charnaud (Holly Bishop), 5th DARTONS RED ROBIN-Mrs Beverley Walker (Richard Walker),
Class 61:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN LEAD REIN - WHITE DIVISION
1st ABBA VELVET RIBBON-Mrs H Bosomworth (Julia H Bosomworth), 2nd MEGLAND VISION-Miss L. Jackson (Danielle J. Hughes), 3rd CADLAN VALLEY FAIRY STORY-Prof. E Gammie (Carmen Gammie), 4th MYBELLA SWEET CINNAMON-Mrs H Hume (Zoe Hume), 5th GIGMAN MISS SEQUIN-Mr P Alder (Sophie Alder), 6th DAISY DREAMALONG-Mrs L. Rocks (Olivia Rocks), 7th RHOSON DANDI-Mrs R.J. Denton (Camilla Denton), 8th ISLYN ALAW MAI-Mrs H. Stonehouse (Matthew Kirby), 9th GREYLANDS LITTLE GEM-Mrs J Sharrock (Maria Kay), 10th FROMESWAY FIZZY POP-Mrs E A Crew (Andrew Crew), 11th ROWDEN ELLOUISE-Mrs J McCluskey (Melissa McCluskey), 12th BRIDGEHILL POLLYANNA-Miss M A Mackay (Lauren Bell),
Class 62:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" FIRST RIDDEN PONY - WHITE DIVISION
1st AUDENE AMARIAGE-Mrs C Lovell (Evangeline Lovell), 2nd ELLIOTTE SURPRIZE-Mrs L Ransley (Jade Ransley), 3rd MARK OAK TIA MARIA-Mrs. S.E. Gale, Mr P Gale (Claudia Gale), 4th HARWEL SEQUIN-Mrs J Woodhead (Tiffany Woodhead), 5th BARKWAY BRIDESMAID-Mrs K Bott (Sophie Bott), 6th ABBYVALE TITANIA-Mrs M.J. Thomas (Harriet Miller), 7th TOYA TITTLE MOUSE-Mr & Mrs C. Walker (Jemima Walker), 8th BLITHBURY BE FAIR-Mrs R K Leavesley (Victoria Leavesley), 9th SEASONS HONOUR-Mrs J Rosebury (Nicole Rosebury), 10th CRAWEL ROSANNA-Mrs Polly Finlay (Rebecca Macmillan), 11th TALGOED HONEY BLOSSOM-Mrs A Hawken (Charlotte Rule), 12th RILLATON SWEET TALK-Mrs L.A. David (Amy Cook),
Class 63:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN 128cms SHOW PONY - WHITE DIVISION
1st CHINOOK MATADOR-Mr David Thomas (Ashley Thomas), 2nd SPINNINGDALE SALAMANDER-Mr M Clements (Amber Stafford), 3rd FORGELAND AFTER EIGHT-Mrs C Jackson (Camilla Jackson), 4th BROTEIFI TALK OF THE TOWN-Mrs K. Carter (Emily Neachell), 5th MOORHALL CATALENA-Mrs M.J. Thomas, Miss M E Godden (Harriet Miller), 6th CHINOOK HAPPY TALK-Mr N B Haynes (Lucinda Stockley),
Class 64:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN 138cms SHOW PONY - WHITE DIVISION
1st THORNSETT OBSESSION-Mrs A Moynihan (Jordan Franklin), 2nd RHYLLANDELL AMBER DAWN-Mrs J L Cox (Lauren Gill), 3rd ROSSLAYNE MISTY BLUE-Mrs G R A Jessop (Harriet Jessop), 4th HAIGHEND MOONLIGHT-Mrs A Downing (Sophie Downing), 5th FIDRA ALBA-Mrs A Prebensen (Peter Nicolai Prebensen), 6th PARKS LOOKING GLASS-Mrs R Bosworth (Amy Bosworth), 7th AINTHORPE MORNING SURPRISE-Mr N B Haynes (Lucinda Stockley), 8th HAMPTONNE SCANDAL-Mrs J L Cook (Amy Cook), 9th COLBEACH SOLOIST-Mrs J L Cook (Amy Cook), 10th BRILLIANT BLUE-Mrs. N. Stubbs (Leanne Sarah Stubbs), 11th CUSOP BORDERMAN-Mrs S J Golombeck (Hannah Golombeck), 12th HOLLTESS VERUSCHKA-Mrs J Holden (Stacey Holden),
Class 65:-THE "BSPS" PREMIER LEAGUE" OPEN 148cms SHOW PONY - WHITE DIVISON
1st BENGAIRN SPLENDOUR-Mr A. Grierson (Gemma Bott), 2nd OKEHAYES SUNSET BOULEVARD-Miss S Newstead (Kirsty Lockhart), 3rd CHIDDOCK CHAMPAGNE-Mrs S Batch (Courtney Batch), 4th ROTHERWOOD FLIGHT OF FANCY-Mrs G Jago (Clementine Lagarde), 5th MOUNTCAULFIELD LEGEND-Mrs K Burkin (Sophie Burkin), 6th JACKETS BLUES SINGER-Mrs E Cassidy (Charlotte Cassidy), 7th COLBEACH SABRE-Mrs J M Williamson (Miss L. Bowden), 8th STAMBROOK COURAGEOUS-Allison-Show-Team, Pretty-Ponies (Hayley Ironside),
Class 66:-THE BSPS "JOHNSON" PREMIER LEAGUE OPEN LEAD REIN OF HUNTER TYPE - WHITE DIVISION
1st GREUON IANTO-Mrs P Jackson (Emily Georgakis), 2nd TOYA TITTLE MOUSE-Mr & Mrs C. Walker (Jemima Walker), 3rd STOKE FEATHER-Mrs C. Wonnacott (Millie Wonnacott), 4th TREOWEN RHIANON-Mrs L Atkinson (Joshua Atkinson), 5th LINKSBURY SILVER PRINCESS-Mr A Brar (Karinder Brar), 6th SHULAS THEO-Mrs H. Bright (Clementine Bright), 7th COURTLAND J.P. BENJAMIN-Mrs Penny Ryder, Mr Jon Phillips (Glenn Ryder Phillips), 8th CRABFIELD DINAH ARIODANTE-M K Pickles (Chantelle Joslin), 9th BARKWAY PRINCE CHARMING-Ms Karen Brar (Imergen Brar), 10th CYNTHIA'S MADAME MOLLY-Mrs W. Hewitt (Megan Hewitt),
Class 67:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN 122cms SHOW HUNTER PONY - WHITE DIVISION
1st FOXCROFT JEEPERS-Miss K Marriott (Jessica Lewis), 2nd TWYLANDS PAEAN-Diane Ward (Sarah Gould), 3rd PANTYCOED ROBIN-Mrs. G. Stoddart (Eliza Stoddart), 4th MORWYN BRONZE HEIR-Mrs J A Moyers (Joanna A. Moyers), 5th TYN-Y-CAE KINGFISHER-Mr M Clements (Amber Stafford), 6th CRABFIELD DINAH ARIODANTE-M K Pickles (Cornelia Papiez), 7th PLASDELYN LIMELIGHT-Mrs T Bacciochi (Emily Neachell), 8th CNAPATON TINY TIM-Mrs S Cook (Amy Cook), 9th FAIR MIMI-Mrs D. Coles, Mr R. Harrod (Polly Coles),
Class 68:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN 133cms SHOW HUNTER PONY - WHITE DIVISION
1st ERIMUS PRINCIPAL BOY-Mrs A Hodgkinson (Jessica Hodgkinson), 2nd CADLAN VALLEY TALISMAN-Mrs L Haines (Robyn Craddock), 3rd LINKSBURY VALENTINO-Mrs D A Park (Chloe J. Field), 4th CHINOOK MARISSA-Mrs P. S. Cuthbert (Latonia Cuthbert), 5th NUTHURST SNOWBIRD-Mrs A. Giles (Emily Giles), 6th BROOKFOLD LUCKY CHARM-Mrs E Brown (Mandy Brown), 7th CHINOOK CAMEO-Mrs V. Bowden (Miss L. Bowden), 8th ROSSLAYNE MISTY BLUE-Mrs G R A Jessop (Mercia Jessop), 9th GRYNGALLT PRINCE LLEWELLYN-Mrs T A Allingham (Laura Allingham),
Class 69:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN 143cms SHOW HUNTER PONY - WHITE DIVISION
1st SEREN ESQUIRE-Mr N M Mitchell (Emma C. Shally), 2nd TREBARTHA BORN FREE-Mrs M. Flynn (Tara Flynn), 3rd TARAMELYN SHOWTIME-Mrs K Vines (Anneka Vines), 4th COUNTRY DANCER-Mr P R Cook, Mrs J Cook (Lucy Cook), 5th CHIDDOCK SPOT ON-Mrs S Smith (Kimberley Smith), 6th CATCHPHRASE II-Mrs Pittendrigh & Mrs Trattles (Sarah Trattles), 7th ODINS DANCE OF DESTINY-Mrs C F Heaton (Victoria Heaton), 8th SAPPERTON INCA-Mrs A Downing (Sophie Downing), 9th HARROWAY PRECEIPITATION-Mrs D Kevan (Philippa Kevan),
Class 70:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN 153cms SHOW HUNTER PONY - WHITE DIVISION
1st RIVERSDALE CHRISTOFF-Mrs G Andrews, Mr A Andrews (Sarah Burkeman), 2nd WHISPERING GRASS-Mrs N. Whitelock (Jade Whitelock), 3rd HARWENT SECRET AGENT-Misses Bond, Mrs K M Packham (Natalie Packham), 4th SILVERWELL DANCING BEAR-Mrs S Callaghan (Rebecca Callaghan), 5th SIMPLY MAGIC-Mrs E C Stanleick (Victoria Stanleick), 6th SHEER CHARISMA-Mrs A Basham (Gemma Basham), 7th ELGON ALBANY-Mrs V. Burgess-Van-Grieken (Alex Burgess), 8th MISS MONRO-Mrs M A Ludlow (Faye Ludlow),
Class 71:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN INTERMEDIATE WORKING HUNTER - WHITE DIVISION
1st CHERRINGTON GOLAN PRIDE-Lisa Natalie Cadman (Lisa Natalie Cadman), 2nd MALLIKAS JAZZMAN-Carol Brassington (Amy James), 3rd THE RAINBOW HUNTER-Mrs R E Theobald (Petrina Theobald), 4th WOODSTOCK MISS CHATTERBOX-Mrs June Wood (Lauren Wood),
Class 72:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN INTERMEDIATE SHOW RIDING TYPE - WHITE DIVISION
1st FINDERS KEEPERS-Mrs P Parkin, Mr J. Parkin (Ellie Parkin), 2nd HI-FIDELITY-Mrs. G. Keltie (Sarah Keltie), 3rd PONSBOURNE DECEPTION-Joanna Ellis (Joanna Ellis), 4th PAVAROTTI-Miss R V Cheetham (Miss R V Cheetham), 5th WHITEHOUSE CHORISTER-Mrs P Russell-Wood (Elizabeth de-Freitas), 6th AFFINITY-Mrs C Wareing (Mrs C Wareing), 7th WYCHHILL BEEDAZZLE-Mrs P Wallis (Kimberley Wallis), 8th KNOWLE SONG AND DANCE MAN-Mrs J L Cox (Lyndsey Cox), 9th WENTWARD GIFT OF FIDELITY-Mrs A Smith (Philippa Smith), 10th ROYAL SILK-Mrs Sharon Harrison (Sarah Harrison),
Class 73:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN INTERMEDIATE SHOW HUNTER - WHITE DIVISION
1st RAPTURE-Mrs R Timson (Natasha Timson), 2nd YOUNG OLIVER-Natasha Callaghan (Natasha Callaghan), 3rd THE PEDLAR-Mrs P. Chantler (Victoria Chantler),
Class 74:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN CRADLE STAKES - BLUE DIVISION
1st CEFN CHARMER-Mrs Yvette Dixon (Isobel Dixon), 2nd MY LITTLE CRACKER-Mrs Clare Howell (Robyn Howell), 3rd STAMBROOK FIREFIGHTER-Mrs B J Barr (William E Barr), 4th HUBERN WOOD SORREL-Mrs G J Massarella (Alexandra Calvert), 5th HAYLEY'S GIRL-Mrs K. Broad (Jessica Broad), 6th BRYNOFFA SOPHIE-Mrs C Crumpton (Samantha Crumpton), 7th MY LITTLE NUTMEG-Paul Keepe (Jennifer Keepe), 8th TROWSWELLION GYPSY MOTH-Mrs J A Bradby (Roberta Bradby), 9th MASTER RASCAL-Mrs E Barnes (Alice Barnes), 10th GUINNESS PURE GENIUS-Mrs C Ward (Charlotte Ward), 11th STREMDA MAJOR-Mrs C A Andrews (Charlotte Andrews), 12th MARCHEMANOR COGNAC-Mrs E.C. West (Polly West),
Class 75:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN NURSERY STAKES PONY - BLUE DIVISION
1st ROBDALE SWEET TALKING GUY-Mrs A J Scott (Sophie H. Scott), 2nd OLDCOURT AMADEUS-Mrs C J Howells (Sophie Howells), 3rd ARDFRY AHAB-Mrs L. Young (Melanie Young), 4th MY LITTLE CRACKER-Mrs Clare Howell (Robyn Howell), 5th HAREFIELD REGAL AIR-Mrs B Crosbie-Starling (Rebecca Crosbie-Starling), 6th PARKHILL BOBBY DAZZLER-Mrs S A Brook-Shanahan (Camilla Brook-Shanahan), 7th MASTER RASCAL-Mrs E Barnes (Alice Barnes), 8th MOONWAY ECLIPSE-Mrs Deborah Smith (Callum Smith), 9th HETHERINGTON CARDI'S REPLICA-Mrs S A Gardham (Charlotte Gardham), 10th WILMOR MR BIZZIE-Mrs C Rowcliffe (Harry Rowcliffe), 11th ROSSLAYNE RIVERDANCE-Helen Steele (Tom Wilding-Steele), 12th STREMDA MAJOR-Mrs C A Andrews (Charlotte Andrews),
Class 76:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN 133cms WHP - BLUE DIVISION
1st WRIGLEY PUCCINI-Mrs P Collier (Emmie Collier), 2nd CADLAN VALLEY BENEDICT-Mrs J Parr (Lucy Parr), 3rd HETHERINGTON CARDI'S REPLICA-Mrs S A Gardham (Danielle Gardham), 4th BROCKS MINSTREL-Mrs D. Edmundson (Mary Edmundson), 5th BURCHER MARATHON RUNNER-Mrs R Crane (Max Gordon), 6th BLAINSLIE RUBY WEDDING-Mrs L.A. Windsor (Annabel Windsor), 7th FLYING COLOURS III-Mrs J C Cooper (Matthew P. Cooper), 8th PICKETSPRIDE MINI MOUSE-Mrs J S Shellard (Sarah Shellard), 9th OLDCOURT AMADEUS-Mrs C J Howells (Sophie Howells), 10th HOLEVEAN PICCOLO-Mrs S. Evans (Liane Evans), 11th ROSSLAYNE RIVERDANCE-Helen Steele (Joseph Wilding-Steele), 12th DORLYN MAYDAY-Mrs J Bishop (Lindsey Bishop),
Class 77:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN 143cms WHP - BLUE DIVISION
1st OSCAR CHARLES-Mrs S A Taylor (Emily Taylor), 2nd BARNABY BAY-Mrs J Hendriksen (Meika Hendriksen), 3rd PARCSIDE HARPER-Mrs H Proffitt, Rikki Proffitt (Toni Proffitt), 4th WAYLANDER-Dermot O'Rourke (Amy O'Rourke), 5th HENRY IV-Mrs A Lafferty (Tamsyn Lafferty), 6th DUVAL MIDNIGHT RHAPSODY-Jonathan Greaves (Amy Tweedale), 7th KITEVALE SERENDIPITY-Mrs D. Meikle (Catriona Meikle), 8th DEERPARK LAD-Sean Byrne (Maryanne Byrne), 9th BRUSH STROKES II-Mrs E Brown (Mandy Brown), 10th RUNNING BEAR-Mrs E.J. Clarke (Georgina Clarke), 11th JANEM ROSEN CAVALIER-Mrs J C Cooper (Rachel C. Cooper), 12th HERR VARAGNAC-Miss S J Carpenter (Charlotte Harlow),
Class 78:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN 153cms WHP - BLUE DIVISION
1st HAWKLANDS HOB NOB-Mrs L Richardson (Louise Richardson), 2nd WORDSWORTH-Vicky Knowles (Elen Lawton), 3rd SHINING LIGHT-Mr B Lears (Sarah Lears), 4th ASTELLA-Mrs J Stokes (Rachel Stokes), 5th LANGARTH TRILOGY-Mrs L E Fudge (Kirsty A Fudge), 6th FOREST BREEZE II-Helen Moreton Countess Of Ducie (Claire Moreton), 7th BONHEUR-Amy Watchorn (Jill Watchorn), 8th SANDPIPER VIII-Anna Coutts-Donald (Felicity Coutts-Donald), 9th TYNEFIELD FAIR DEAL-Mrs H L Metcalf (Richard Metcalf), 10th SUMMER PARK BOBBY-Mrs S Greenwell (Davina Greenwell), 11th CAPTAIN SCARLET-Con Davis (Caroline Davis), 12th ALDERN AMBASSADOR-Mrs R Crane (Lydia Crane),
Class 79:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN LEAD REIN - BLUE DIVISION
1st TRELLECH THUMBERLINA-Mr J Gould, Mrs C Gould (Michael Lyons), 2nd NECTA ZENASH-Alison Larner, Tony Georgakis (Emily Georgakis), 3rd RHODEN PERDITA-Carrs B.M.W. (Henrietta Spencer), 4th MOUNTAIN GAMECOCK-Mrs A Green (Lucinda Green), 5th STOAK MARIE-Mrs R. Hughes (Stephanie Hughes), 6th ROWFANTINA STARTURN-Michael Thompson (Holly Thompson), 7th MOSSTOCK ISABELLA MAI-Mrs G.E. Collins (Zara Collins), 8th SHULAS THEO-Mrs H. Bright (Clementine Bright), 9th ROMANY RIVER TITTLEMOUSE-Mrs M.L. D'Agati (Bethany D'Agati), 10th HIGHLAND MAYDEW-Mrs. J. Jenkinson, Mrs L Morgan (Camilla Morgan), 11th SPINNINGDALE ROYAL SALUTE-Karen Beebee (Oliver Beebee), 12th MERRIMENT GOLD DUST-Mrs D Sharp (Elliot Sharp),
Class 80:-THE BSPS "PREMIER LEAGUE" OPEN FIRST RIDDEN PONY - BLUE DIVISION
1st MEGLAND DEWDROP-Miss S Field (Jessica Field), 2nd COURTWAY AUTUMN BELLE-Mrs J Price (Gemma Morris), 3rd STANLEY GRANGE BLACK VELVET-Victoria O'Connor (Juliet O'Connor), 4th BARKWAY SPELLBOUND-Mrs S Mence (Alice Highnam), 5th BARKWAY SIGNATURE TUNE-Mr M Clements (Sasha Clements), 6th ARDGRANGE NEGRITA-Mrs A Findlay (Laura Findlay), 7th CADNAM CARADOC-Mrs B. Jailler (Michaela D'Agati), 8th COURTWAY PENNY-Mrs N J Pitman (Yasmin Pitman), 9th FIRLE SQUIRREL NUTKIN-Mrs V. Wiggs (Kirby McIntosh), 10th SHULAS THEO-Mrs H. Bright (Amelia Bright), 11th THIMBLEBY SHOWTIME-Diane Ward (Sarah Gould), 12th RHODEN LUCKY STORY-Mrs M P Gray (Victoria Gray),