Class 1:-THE "UNDERWOOD" DESERT ORCHID BLUE RIBAND NURSERY STAKES
1st PONSBOURNE PIRATE - Mrs. Nicklin (Zoe Love) 2nd OLDCOURT AMADEUS - Mrs. Howells (Jennie Howells) 3rd EDENTREE COUNTRYMAN - Mrs. Barr (James Barr) 4th ROODELBATS ROBERT - Mrs. Bucknell (Charlotte Crocker) 5th DEFAELOG RHIANNON - Mrs. Teare (Emily Teare) 6th STOCKHAM STONE CHAT - Mrs. Dixon (Isobel Dixon) 7th LANGFIELD CACHAREL - Mrs. Barr (Alexandria Barr) 8th KILTINANE CAVALIER II - Mrs. Bowling (Fiona Gardner) 9th WRIGLEY PUCCINI - Mrs. Collier (Emmie Collier) 10th MILLCROFT SCALLYWAG - Mrs. Jenkinson (Katie Jenkinson).
Class 2:-THE "UNDERWOOD" DESERT ORCHID BLUE RIBAND W.H.P. OF THE YEAR 133cms
1st TADEGAVWIL MAGICAL MOMENTS - Mrs. Berry (Christopher Berry) 2nd WHITEMERE CHRISTOPHER ROBIN - Mrs. Skillman (Jennifer Skillman) 3rd DUNROAMIN LAD - Garrett Freyne (Aoife Freyne) 4th LOWFOLD QUIDS IN - Mrs. Bowling (Michaela Bowling) 5th AMATGOL WHOOSE WHO - Miss Mcllwaine (Edward Gardner) 6th GREENFIELDS WILLOW - Mrs. Gee (Tabitha Jackson-Gee) 7th TEDDY'S ROCKET - B. Brindley (Amy O'Brien) 8th PURPLE RONNIE - Mrs. Bridgwood (Rose Bridgewood) 9th BLAINSLIE RUBY WEDDING - Mrs. Windsor (Annabel Windsor).
Class 3:-THE "UNDERWOOD" DESERT ORCHID" BLUE RIBAND W.H.P. OF THE YEAR 143cms
1st STAMBROOK PAVAROTTI - Mrs. Green (Rachel Green) 2nd INSPECTOR MORSE - S. Reilly (Sharon Reilly) 3rd ROCKY B - F. Rodman (Rachel Rodman) 4th CHARLIE GIRL - Mrs. Cranmer (Kate Cranmer) 5th JOHN'S CHOICE - Mrs. Holton (Danielle Cuomo) 6th DEERPARK LAD - S. Byrne (Maryanne Byrne) 7th HARRY IV - Mrs. Teare (Robert Teare) 8th WAYLANDER - D. O'Rourke (Amy O'Rourke) 9th CHAMPLERS SPRINGTIME - Mrs. Skillman (Jennifer Skillman) 10th GEMS BALLYKISSANGEL - Mrs. Walker (Lauren Walker).
Class 4:-THE "UNDERWOOD" DESERT ORCHID BLUE RIBAND W.H.P. OF THE YEAR 153cms
1st LAUGHTONS BRAMBLE PIE - Mr. & Mrs. Underwood (Michelle Underwood) 2nd LLEWELLYN - Mrs. Russell (Cara Russell) 3rd RIVERSDALE CHIN PIN - Mrs. Tudor (Jocelyn Tudor) 4th ABBERLEY ANGELIQUE - Mrs. Phillips (Amy James) 5th BRIGADOON II - Mr. Lears (Sarah Lears) 6th BLACK MONDAY - Mrs. Smith (Joanne Masterson) 7th HARVEST SUN - Mrs. Strang (Joanna Strang) 8th PISTOLS AT DAWN - Mrs. Hard (Emily Hard) 9th CHINOOK LUCERNE - Mrs. Peck (Sarah Peck) 10th BOYCOTT TONIC - Mrs. Gredley (Elizabeth Gredley).
Class 5:-THE "UNDERWOOD" DESERT ORCHID BLUE RIBAND INT.W.H. OF THE YEAR
1st MALLIKAS JAZZMAN - C. Brassington (Amy James) 2nd PEBBLY TUFF STUFF - Mrs. Boldock (Charlie Letham) 3rd THE NAVIGATOR II - Miss Clubley (Miss Clubley) 4th CHERRINGTON GOLAN PRIDE - L.N. Cadman (L.N. Cadman) 5th THE FUN DUN - Mrs. Armstrong (Zara Armstrong) 6th LOUGH CREW - C. Richardson (C. Richardson) 7th THE RAINBOW HUNTER - Mrs. Theobald (Petrina Theobald) 8th CARNSDALE QUIZMASTER - Kerry Argyle (K. Argyle).
Class 6:-THE "SHARROCKS AGRICULTURAL" LEGEND BLUE RIBAND SHOW PONY OF THE YEAR 128cms
1st SYCAMORE TEMPTATION - Mrs. Smith (Francesca Smith) 2nd COLBEACH SALAMAN - Templeton, Rowland & Dent (Vanessa Rowland) 3rd HAMPTONNE WILD ORCHID - Mrs. Comerford (Laura Collett) 4th CHARN KINGFISHER - Mrs. Schofield (Sophie Schofield) 5th CHINOOK GARNET - Mrs. Vines (Ailsa Vines) 6th BROADGROVE SERENADE - Mrs. Fowler (Myles Browning) 7th MOORHALL CATS WHISKER - Rosettes Direct (Tarnya Shields) 8th CHINOOK MATADOR - Mr. Thomas (Ashley Thomas) 9th BECKSIDE TOUCH OF GOLD - Mrs. McArdle (Melanie Wingkay Foo) 10th GRINDLES MR. PUNCH - Miss Watkins (Bronwen Watkins).
Class 7:-THE "SHARROCKS AGRICULTURAL" LEGEND BLUE RIBAND SHOW PONY OF THE YEAR 138cms
1st ABERBRWYNEN ROYAL DIAMOND - Mrs. Welby (Isadora Welby) 2nd SIANWOOD HONEYCOMB - Mrs. Grimshaw & Mrs. Vines (Ailsa Vines) 3rd DEACONWOOD GOLD PRINT - Mrs. Horsfall (Chelsea Foster) 4th HAIGHEND PRINCE CHARMING - A. Larner & T. Georgakia (Tarnya Shields) 5th NINFIELD WUTHERING HEIGHTS - Mrs. Jago & Mrs. Carvosso (Lauren Kingston) 6th NUTHURST WHODUNNIT - M. Thompson (Aysha Thompson) 7th THORNSETT SPELLBOUND - Mrs. Bond (Charlotte Bond) 8th STARLYTE BRIGHT EMERALD - Pattersons Horseboxes (Becky Patterson) 9th HAIGHEND SPECIAL EDITION - Mr. Ahern (Alexandra Ahern) 10th RENDENE LUCKY CHARM - Mrs. Rennocks (Alixandra Coster).
Class 8:-THE SHARROCKS AGRICULTURAL" LEGEND BLUE RIBAND SHOW PONY OF THE YEAR 148cms
1st OLDCOURT BALILIKA - Mrs. Thomas (Gemma James) 2nd CALDER IMPRESSIONIST - Mrs. Fry (Charlotte Dry) 3rd COMBERTON LORD OF THE DANCE - Mr. Sweeney (Cara Sweeney) 4th CHIDDOCK CHAMPAGNE - Mrs. Batch (Courtney Batch) 5th BLUE HABBIT - Pattersons Horseboxes (Hayley Patterson) 6th HARROWAY CAROUSEL - Mrs. Skelton (Kristian Hamner) 7th MARCHEMANOR RED STAR - Mrs. Atkinson (Natalie Atkinson) 8th JACKETS MAYBEE - Mrs. Rucklidge (Vanessa Rowland) 9th OKEHAYES SUNSET BOULEVARD - Miss Newstead (Kirsty Lockhart) 10th STARLYTE MAYFLY - Mrs. Marshalsay (Eleri Wyn Marshalsay).
Class 9:-THE "BALANCED HORSE FEEDS" JOHN PEEL BLUE RIBAND SHOW HUNTER PONY OF THE YEAR 133cms
1st WARLEIGH SMALL TALK - Mrs. Dent (Samantha Dent) 2nd WARLEIGH HOT GOSSIP - Mrs. Collier (Emmie Collier) 3rd CHIDDOCK SPEED LIMIT - Mrs. Blundell (Mark Blundell) 4th FAIRHOLME RASPUTIN - Mrs. Thomas (Katie L. Evans) 5th PARKHILL CANTONA - Mrs. Templeton & Mrs. Rowland (Vanessa Rowland) 6th MIGHTY FLY - Mr. Haynes (Lucinda Stockley) 7th STAMBROOK PIVOTAL - Mrs. Kapadia (Natalia Kapadia) 8th WAXWING NIGHT WATCHMAN - Mrs. Parry (Charlotte Parry) 9th WILLOWBAY WHISPER - Ms. Shields (Sad'e Matthews) 10th LINKSBURY VALENTINO - Mrs. Park (Chloe Field).
Class 10:-THE "BALANCED HORSE FEEDS" JOHN PEEL SHOW HUNTER PONY OF THE YEAR 143cms
1st CLASSIC CHANCELLOR - Mrs. Gillett (Christima Gillett) 2nd STAMBROOK PAVAROTTI - Mrs. Green (Rachel Green) 3rd SAPPERTON INCA - Mrs. Downing (Sophie Downing) 4th DUVAL MIDNIGHT RHAPSODY - J. Greaves (Amy Tweedale) 5th CHIDDOCK SUPERMAN - Mrs. Blundell (Emma Blundell) 6th FYLDE MAJESTIC TIAMARIA - Mr. Wilkinson (Rachael Wilkinson) 7th OLDCOURT PICCALO - Mrs. Thomas (Gemma James) 8th CRAFTON PINK PANTHER - Mrs. Hodgson (Sarah Hodgson) 9th SEREN ESQUIRE - Mr. Mitchell (Emma C. Shally) 10th TAMARIND FANCY LADY - Mrs. Laycock (Jade Laycock).
Class 11:-THE "BALANCED HORSE FEEDS" JOHN PEEL SHOW HUNTER PONY OF THE YEAR 153cms
1st TOWAN NICHOLAS NICKLEBY - Mr. Brown (Rachael Brown) 2nd DOUBLE DUTCH III - L. McCall (Kris McCall) 3rd MASTER OF THE HOUSE - Mrs. Fowler (Alexandra Fowler) 4th CAIGERS GOLDEN FLUTE - Mrs. Blundell (Averil Blundell) 5th CORINTHIAN - Mrs. Badder (Ella Badder) 6th FIELDING TOM SAWYER - Mrs. Findlow (Kate Findlow) 7th PARTY TIME III - Mr. Yates (Natasha Yates) 8th TOWAN BARNABY RUDGE - Mrs. Hannam (Katie Hannam) 9th TOTAL ECLIPSE IV - Mrs. Gunn (Lucy Gunn) 10th STEPASIDE - Mrs. Nelson (Marianne Nelson)
Class 12:-THE "BLUNDELL FAMILY SHOW TEAM" BLUE RIBAND LEAD REIN PONY OF THE YEAR
1st NANTCOL SYLPHIDE-Mrs Maria Dent (Charlotte Dent), 2nd DILLY DAYDREAM-Mrs Karen Whitell (Alexandra Whitell), 3rd BARKWAY TAFFETA-Mrs S Albinson (Molly Albinson), 4th CHINOOK ECLIPSE-Mrs E. Williams (Edward Williams), 5th LILAC PARK SASKIA-Miss B Moore (Zoe Moore-Williams), 6th COSFORD CHARMAINE-Mr. N. Willis (Timothy A. Willis), 7th OKEWOOD DELIGHTFUL-Mr A Brar (Karinder Brar), 8th CHASEFORD CHARISMA-Mrs A Fowler (Charlie Coole), 9th STOKE FEATHER-Mrs C. Wonnacott (Millie Wonnacott), 10th HAIGHEND DREAMS ROYALE-Ms Karen Brar (Imergen Brar),
Class 13:-THE "BLUNDELL FAMILY SHOW TEAM" BLUE RIBAND FIRST RIDDEN OF THE YEAR
1st LOWLAND BRONWIN CARIAD-Tania & Andrew Salter (Samuel Pier Salter), 2nd HAIGHEND GEORGIE GIRL-Mrs S Schofield (Abbie Schofield), 3rd WALLMYERS WINDY RIDGE-Mrs S Nicklin (Victoria Oakes), 4th THIMBLEBY GEORGINA-Mrs F E Papiez (Cornelia Papiez), 5th ALL SERENE-Mrs S J Crane (Lisa Crane), 6th MOORHALL LIMELIGHT-Mrs C Ward (Charlotte Ward), 7th STARLYTE HOBNOB-Mr David Thomas (Ashley Thomas), 8th AUDENE AMARIAGE-Mrs C Lovell (Evangeline Lovell), 9th HARWEL SEQUIN-Mrs J Woodhead (Tiffany Woodhead), 10th CNAPATON TAMBERINE-Tomorrows Office (Chantelle Joslin),
Class 14:-THE "THOMPSON" BLUE RIBAND SHOW HUNTER PONY OF THE YEAR 122cms
1st ROYALSWOOD PAGEBOY-Mrs Naomi Lewis (Jessica Lewis), 2nd STARLYTE ORINOCO-Mrs Lesley Stevens (Jonathon Stevens), 3rd LEAMINGTON CLIQUOT-Mr N B Haynes, Mrs J Beaty (Sophie J. Beaty), 4th ERIMUS BUTTERFLY-Tania & Andrew Salter (Anna-Marie Salter), 5th BORETON SPYMAN-Mr C T Willett, Mrs A J Davis (Chloe Willett), 6th NETHERFIELD NEOPOLITAN-Mrs S Nicklin (Victoria Oakes), 7th TREOWEN RANGER-Mr C Walker (Jemima Walker), 8th MOONSPRITE-Mark Bartram (Hollie Bartram), 9th TIRCOPPI CARRIE-Mrs J. Dawson (Jessica Dawson), 10th PUMPHILL VICTOR-Mrs. C. Thackray (Emma Thackray),
Class 15:-THE "PACKARD BELL" CHALLENGE CRADLE STAKES
1st MORWYN BRONZE FESTIVAL-Mrs L Matravers (Ella Matravers), 2nd HAYLEY'S GIRL-Mrs K. Broad (Jessica Broad), 3rd CEFN CHARMER-Mrs Yvette Dixon (Isobel Dixon), 4th MY LITTLE NUTMEG-Paul Keepe (Jennifer Keepe), 5th BENGAD WISE CRACK-Mrs R. Hughes (Natalie Hughes), 6th BRYNOFFA SOPHIE-Mrs C Crumpton (Samantha Crumpton), 7th MASTER RASCAL-Mrs E Barnes (Alice Barnes), 8th CORN POPPY-Mrs J Woodhead (Tiffany Woodhead), 9th STREMDA MAJOR-Mrs C A Andrews (Charlotte Andrews), 10th PANTYCOED ROBIN-Mrs. G. Stoddart (Eliza Stoddart), 11th GLANYMOR ZAC-Mr A.J. Hewitson (Michael Burton), 12th ISLEY WALTON ONYX-Mrs R Platts (Stephanie Platts),
Class 16:-THE "PACKARD BELL" CHALLENGE NURSERY STAKES
1st BANBURY STAR-Mrs H.J. Parkes (Thomas Paul Parkes), 2nd RUSHMOOR SUNRISE-Mrs A Bebbington (Theresa Bebbington), 3rd CELTIC CAPRICE-Mrs B Butterworth (Sally Butterworth), 4th ROSSLAYNE RIVERDANCE-Helen Steele (Tom Wilding-Steele), 5th GEMSWOOD MORNING GLORY-Mrs M. Stewart (Rosie Stewart), 6th ROSEVALE SILVER SONNET-Mr A Brewster (Andrew B. O'Brien), 7th STREMDA MAJOR-Mrs C A Andrews (Charlotte Andrews), 8th MASTER RASCAL-Mrs E Barnes (Alice Barnes), 9th TREWITHIAN BEQUINE-Mrs P Collier (Emmie Collier), 10th SMOKEY JOE IV-Mrs J L Cook (Amy Cook), 11th ROBDALE SWEET TALKING GUY-Mrs A J Scott (Sophie H. Scott), 12th BROCKHOLM ROYAL VAGABOND-Mrs D A Park (Chloe J. Field),
Class 17:-THE "PACKARD BELL" CHALLENGE WORKING HUNTER PONY 133cms
1st PARKFIELD FREDDIE-Mrs W Watherston (Fiona Watherston), 2nd HAREFIELD REGAL AIR-Mrs B Crosbie-Starling (Rebecca Crosbie-Starling), 3rd HETHERINGTON CARDI'S REPLICA-Mrs S A Gardham (Danielle Gardham), 4th ROSSLAYNE RIVERDANCE-Helen Steele (Joseph Wilding-Steele), 5th SILVERDALE ROMULUS-Mrs E Barnes (Callum Barnes), 6th GEORGIAN DICTATOR-Mrs J Thompson (Jack Thompson),
Class 18:-THE "PACKARD BELL" CHALLENGE WORKING HUNTER PONY 143cms
1st CLASSIC PIMPERNEL-Mrs E Barnes (Charlotte Barnes), 2nd LAKELAND QUEST-Mrs R E Gratton (Lucy Gratton), 3rd HENRY IV-Mrs A Lafferty (Tamsyn Lafferty), 4th MASTER TOSCA-Mr S Gibson (Claire Gibson), 5th KITEVALE SERENDIPITY-Mrs D. Meikle (Catriona Meikle), 6th DUNLEWEY MOBY DICK-Mrs J Carter (Sophie Carter), 7th HERR VARAGNAC-Miss S J Carpenter (Charlotte Harlow), 8th KILMONEEN-Mrs K F Cole (Anna Cole), 9th FAIR DANIEL-Mrs J Knipe (James Knipe), 10th WESTMIR QUEEN-Mrs A Geoghegan (Aine Geoghegan), 11th GODSFIELD FANDANGO-Mrs M. Stewart (Rosie Stewart), 12th FAIR PEDRO-Mr H E Richardson (Holly Richardson),
Class 19:-THE "PACKARD BELL" CHALLENGE WORKING HUNTER PONY 153cms
1st WORDSWORTH-Vicky Knowles (Elen Lawton), 2nd COPPER JAYNE-Andrea Bilbe (Andrea Bilbe), 3rd LANGARTH TRILOGY-Mrs L E Fudge (Kirsty A Fudge), 4th HIGHLAND HARRY-Dr Jonita M Green (Katy Green), 5th THE CORNISHMAN-Mrs B Vaughan (Felicity Vaughan), 6th BERTIE BINGLEY-Mrs S Griffiths (Lesley Griffiths), 7th SHINING LIGHT-Mr B Lears (Sarah Lears), 8th SUMMER PARK BOBBY-Mrs S Greenwell (Davina Greenwell), 9th ASTELLA-Mrs J Stokes (Rachel Stokes), 10th TYNEFIELD FAIR DEAL-Mrs H L Metcalf (Richard Metcalf), 11th JUSTIN THE SPIRIT-Mrs H Johnson (Laura Johnson), 12th JUMBO JUNIOR-Mrs. de-Freitas, Mrs Russell-Wood (Harriet de-Freitas),
Class 20:-THE "PACKARD BELL" CHALLENGE LEAD REIN
1st CADLAN VALLEY FAIRY STORY - Prof. E. Gammie (Carmen Gammie) 2nd TRELLECH THUMBERLINA - Mr. J. Gould, Mrs. C. Gould (Poppy Duncalf) 3rd NARKWAY PRINCE CHARMING - Ms. K. Brar (Imergen Brar) 4th MORNING GLORY VI - Mrs. Wortley (Jessika Wortley) 5th NECTA ZENASH - A. Larner & T. Georgakis (Emily Georgakia) 6th BRADMORE RAINDANCE - Mrs. Bywater (Charlie Coole) 7th BARKWAY TIP TOES - Mrs. Stapleton (Lucinda Stapleton) 8th ARDENHALL BEL AMI - Mrs. Edsell (Alasdair Prickett) 9th MERRIMENT GOLD DUST - Mrs. Sharp (Elliot Sharp) 10th MOSSTOCK ISABELLA MAI - Mrs. Collins (Zara Collins) 11th HIGHLAND MAYDEW - Mrs. Jenkinson, Mrs. Morgan (Camilla Morgan) 12th COLNE HEIRLOOM - Miss Bentley (Jordan Brooking).
Class 21:-THE "PACKARD BELL" CHALLENGE FIRST RIDDEN
1st BARKWAY HONEY BEE - Mrs. Smith (Francesca Smith) 2nd VEEJAYS CHATTERBOX - Mrs. Preece (Victoria Oakes) 3rd MEGLAND DEWDROP - Miss Field (Jessica Field) 4th BARKWAY SIGNATURE TUNE - Mr. Clements (Sasha Clements) 5th STARLYTE POLLYANNA - Mrs. Harvey (Georgina Harvey) 6th FIRLE SQUIRREL NUTKIN - Mrs. Wiggs (Kirby McIntosh) 7th TALGOED HONEY BLOSSOM - Mrs. Hawken (Charlotte Rule) 8th COURTWAY PENNY - Mrs. Pitman (Yasmin Pitman) 9th HELSINGTON MIGHTY MOUSE - Mrs. Woodhead (Matthew Woodhead) 10th BARKWAY SPELLBOUND - Mrs. Mence (Alice Highnam) 11th CANDLES GOLDEN NUGGET - Mrs. Martin (Roberta Martin) 12th MORNING GLORY VI - Mrs. Wortley (Jessika Wortley).
Class 22:-THE "PACKARD BELL" CHALLENGE SHOW PONY 128cms
1st WESTHILL ENCORE-Mrs J Horsfall (Tarnya Shields), 2nd CHINOOK HAPPY TALK-Mr N B Haynes (Lucinda Stockley), 3rd NUCCIO'S JEWEL-Mrs L Carey (Shaunna Lockhart), 4th CHILLATON CARANITA-Mrs M.P. Simpson (Molly Simpson-Kirby), 5th STANLEY GRANGE JANELLA-Mrs V. Hodgett (Georgina McGill McQueenie), 6th FORGELAND AFTER EIGHT-Mrs C Jackson (Camilla Jackson), 7th LONGRIVER JACK FROST-Melanie Banks-Browne (Kendall Banks-Browne), 8th TEMMAS LITTLE LANCER-Mrs C Jenkinson (Emma Jenkinson), 9th QUEENSMERE PRIDE-Mrs M Payne (Joanna Love), 10th BRACON TOYTOWN-Mrs M Nicoll (Kimberley Nicoll), 11th DEVON MASQUERADE-Mrs L Windmill (Hannah Windmill), 12th PADRIG HONEYMOON-Mrs T Bailey (Pandora Bailey),
Class 23:-THE "PACKARD BELL" CHALLENGE SHOW PONY 138cms
1st NINFIELD LADY MINK-Mrs T Wallace (Monique Wallace), 2nd WARLEIGH WILDEST DREAMS-Robertson, Arrowsmith, Vowles (Rebecca Robertson), 3rd SYCAMORE SOLILOQUAY-Mrs P Baker-Beall (Francesca Smith), 4th CHINOOK GABRIEL-Mrs C Jackson (Camilla Jackson), 5th SUDDEN THUMBPRINT-Mrs H E Perry (Frances Perry), 6th AINTHORPE HEIRS AND GRACES-Mr Ian Brown (Joanna Heaton), 7th RHYLLANDELL AMBER DAWN-Mrs J L Cox (Lauren Gill), 8th AINTHORPE MORNING SURPRISE-Mr N B Haynes (Lucinda Stockley), 9th BANKSWOOD PAPRIKA-Mrs H F Church (Jennifer Church), 10th HAMPTONNE SCANDAL-Mrs J L Cook (Amy Cook), 11th JACKETS MOCKINGBIRD-Mrs J M Williamson (Tarnya Shields), 12th AINTHORPE GRACEFUL SYMPHONY-Mrs L J Haw (Jamie Williams),
Class 24:-THE "PACKARD BELL" CHALLENGE SHOW PONY 148cms
1st CLASSIC CHARISMA-Mrs. S.L. Timperley (Victoria J. Timperley), 2nd ROMANY RIVER COURT JESTER-Mrs A Prosser (Charlotte Prosser), 3rd KAVANGH'S MASTERCLASS-Edith Morgan (James Knipe), 4th HOLLTESS LITTLESWEET MELODY-Misses Bond, Mrs K M Packham (Natalie Packham), 5th GLENALLAN HARMONY-Mrs G Andrews, Mr N B Haynes (Lucinda Stockley), 6th SWEET DREAMS III-Mrs S J Golombeck (Hannah Golombeck), 7th FLEETCROFT NOMINATION-Mrs P D Hannay (Francesca Hannay), 8th COPYBUSH QUIZTIME-Mrs M Marshalsay (Nia Wyn Marshalsay), 9th FLEETCROFT ETERNITY-Mrs N Wilkes (Georgina Wilkes), 10th CUSOP DOMINO-Mrs A Taylor (Anthony Taylor), 11th RANGEHILL MINSTREL-Zoe Lodwidge (Beth Allen-Beales),
Class 25:-THE "PACKARD BELL" CHALLENGE SHOW HUNTER PONY 122cms
1st MORWYN BRONZE HEIR-Mrs J A Moyers (Joanna A. Moyers), 2nd PANTYCOED ROBIN-Mrs. G. Stoddart (Eliza Stoddart), 3rd LINKSBURY SOVEREIGN-Mrs J Clorley (Charlotte Clorley), 4th PENNBROOK TARA-Mrs. S. Loughton (Lucy Loughton), 5th BENGAD JUDAS TREE-Mrs A. Clark (Felicity Davies), 6th BENGAD WISE CRACK-Mrs R. Hughes (Natalie Hughes), 7th HELSINGTON MIGHTY MOUSE-Mrs T. Woodhead (Matthew Woodhead), 8th BRYNOFFA SOPHIE-Mrs C Crumpton (Samantha Crumpton), 9th MILLAY GWYNTOG-Miss C.L. Watson (Sophie Bettison), 10th BROOKWATER SIMPLY MAGIC-Mrs L Williamson (Joseph Williamson), 11th CELTON LILI WEN FACH-Mrs C. Williams (Anna Williams), 12th PARKBOURNE SWEET WILLIAM-Mrs. L. Dickinson (Hannah Dickinson),
Class 26:-THE "PACKARD BELL" CHALLENGE SHOW HUNTER PONY 133cms
1st WARLEIGH LOYAL TOUCH-Mrs J Averis (Stephanie Averis), 2nd CADLAN VALLEY TALISMAN-Mrs L Haines (Robyn Craddock), 3rd ROTHERWOOD PETERKIN-Mr P R Cook (Alice Cook), 4th TRELAWN PETER PAN-Mrs V Chadbourn (Francesca Halder), 5th CHINOOK HAPPY TALK-Mr N B Haynes (Lucinda Stockley), 6th FAIR SPANGLE-Mrs P Potter (Ashley Potter), 7th HINDLEAP SWEET WILLIAM-Miss E. Curtis, Miss J. Farrell (Charlotte Sale), 8th BRADMORE TOMKIN-Mr J. Chamberlain, Mrs L Matravers (Ella Matravers), 9th LORD ROLLIE OF CRIMSON-Mrs Brenda Burton (Georgina Burton), 10th YEALAND JULIET-Emma J. Boardman (Polly E. Shaw), 11th CRIMSON THIRD EDITION-Miss T. G. McKay (Amy Hunter), 12th STANLEY GRANGE JANELLA-Mrs V. Hodgett (Georgina McGill McQueenie),
Class 27:-THE "PACKARD BELL" CHALLENGE SHOW HUNTER PONY 143cms
1st STAINSWICK FIRST OCCASION-Mrs B Crosbie-Starling (Rebecca Crosbie-Starling), 2nd CHINOOK SENTINEL-Mrs. S.L. Timperley (Victoria J. Timperley), 3rd WASHBROOK FANTASIA-Mrs E. Mayhew (Charlene Goudkuil), 4th COUNTRY DANCER-Mr P R Cook, Mrs J Cook (Lucy Cook), 5th FLEETCROFT PORTRAIT-Sharon Draper (Sian Elphick), 6th BAXTONHOWE CAROUSEL-Mrs K Burkin (Sophie Burkin), 7th SCORLTON CORNERSTONE-Mrs Anne Marling (Charlotte Marling), 8th HELSINGTON AMAZING GRACE-Mrs J Knipe (James Knipe), 9th MERRIMENT EVANS-Mrs. G. Harvie (Victoria Harvie), 10th MOORHALL SEAFORTH-Mrs K G Gray (Diane Hemming), 11th IRISH DRAGOON-Mrs E. Lees (Harriet Lees), 12th MIRROR IMAGE III-Mrs J Rodgers (Ashley Rodgers),
Class 28:-THE "PACKARD BELL" CHALLENGE SHOW HUNTER PONY 153cms
1st SHEER CHARISMA-Mrs A Basham (Gemma Basham), 2nd CASTANYA SHOWTIME-Lisa C. Holmes (James Knipe), 3rd GOLDEN WONDER II-Margaret Schwarz (Isle Daly), 4th GRIANAGH KYLA-Mrs J. M. Davy (Maria Davy), 5th ANASTASIA II-Miss N. Curbishley, Alex Rothwell (Carly-Jo Curbishley), 6th WHISPERING GRASS-Mrs N. Whitelock (Jade Whitelock), 7th LINDEN LADY FELICITY-Elaine Ransome (Elaine Ransome), 8th LENMAR SHADY REFLECTION-Mrs H. Stratton (Krystle Small), 9th ROMANY RIVER COURT JESTER-Mrs A Prosser (Charlotte Prosser), 10th PENHILL ROBERTSON-Mrs C. Pue (Jennifer Pue), 11th MISS MONRO-Mrs M A Ludlow (Faye Ludlow),
Class 29:-THE BSPS "MANNING" CHAMPION OF CHAMPIONS SHOW PONY
1st DALDORN VICTORIA PLUM-Lady Benton Jones (Jonathon Stevens), 2nd COLBEACH SALAMAN-Templeton, Rowland & Dent (Vanessa Rowland), 3rd STANLEY GRANGE JANELLA-Mrs V. Hodgett (Georgina McGill McQueenie), 4th CHINOOK HAPPY TALK-Mr N B Haynes (Lucinda Stockley), 5th MOORHALL CATS WHISKER-Rosettes Direct (Tarnya Shields), 6th COLBEACH SENSATION-Mrs L K Jackson (Emma J. Jackson), 7th BRACON TOYTOWN-Mrs M Nicoll (Kimberley Nicoll), 8th NINFIELD PIP'S PRIDE-Mrs M Davey (Monique Wallace), 9th BECKSIDE TOUCH OF GOLD-Mrs B McArdle (Melanie Wingkay Foo), 10th MARKOAK SYMPHONY-Mrs Cristina Murray (Hannah Murray), 11th SYCAMORE TEMPTATION-Mrs A Smith (Francesca Smith), 12th TIRCOPPI CARRIE-Mrs J. Dawson (Jessica Dawson),
Class 30:-THE BSPS "MANNING" CHAMPION OF CHAMPIONS SHOW PONY
1st ABERBRWYNEN ROYAL DIAMOND-Mrs C.W.H. Welby (Isadora Welby), 2nd HAIGHEND PRINCE CHARMING-Alison Larner, Tony Georgakis (Tarnya Shields), 3rd PARKS LOOKING GLASS-Mrs R Bosworth (Amy Bosworth), 4th ROSSLYN SPRING MEETING-Mrs J Blundell, Mrs. J.A. Judge (Mark Blundell), 5th SIANWOOD HONEYCOMB-Mrs S. Grimshaw & Mrs K Vines (Ailsa Vines), 6th HAIGHEND SPECIAL EDITION-Mr P J Ahern (Alexandra Ahern), 7th AINTHORPE MORNING SURPRISE-Mr N B Haynes (Lucinda Stockley), 8th BRILLIANT BLUE-Mrs. N. Stubbs (Leanne Sarah Stubbs), 9th WYCHWAYS ESCAPADE-Mr J A P King, Mr. J. Bland (Sophie Rowland), 10th GROVESIDE CAMEO-Mrs J. Jackson (Rebecca Jackson), 11th COLBEACH SOLOIST-Mrs J L Cook (Amy Cook), 12th ANTON COOL CAT-Mrs A Robertson (Beth McColl),
Class 31:-THE BSPS "MANNING" CHAMPION OF CHAMPIONS SHOW PONY
1st JACKETS MAYBEE-Mrs. J. Rucklidge (Vanessa Rowland), 2nd OLDCOURT BALILIKA-Mrs D.L. Thomas (Gemma James), 3rd COMBERTON LORD OF THE DANCE-Mr F M Sweeney (Cara Sweeney), 4th HAMPTONNE DREAM CATCHER-Mrs J Comerford (Laura Collett), 5th RILLATON FERNANDO-Mrs A J Richards (Laura Gwilliam), 6th HOLLYHILL MYSTIQUE-Mrs G J Twitchett (Lilli Twitchett), 7th MARCHEMANOR RED DAWN-Miss C.J. Bond, Miss C.R. Bond (Natalie Packham), 8th KELLY'S BLUE ROMANCE-Mrs L Rafferty (Sarah Rafferty), 9th SEDGELANDS RIVERDANCE-Mrs J. Thomas (Angharad Thomas), 10th CALDER IMPRESSIONIST-Mrs G D Fry (Charlotte Fry), 11th COPYBUSH QUIZTIME-Mrs M Marshalsay (Nia Wyn Marshalsay), 12th MARCHEMANOR RED STAR-Mrs E. Atkinson (Natalie Atkinson),
Class 32:-THE BSPS "MANNING" CHAMPION OF CHAMPIONS SHP
1st LORD OAKSEY-Mrs J Bourne (Georgina Bourne), 2nd WARLEIGH WISHFUL THINKING-Miss J.E. Vowles, Mr S Arrowsmith (Nicholas Scholfield), 3rd WARLEIGH HOT GOSSIP-Mrs P Collier (Emmie Collier), 4th FAIRHOLME ROSSETAS RHAPSODY-Mr S.K. Morton, Mrs Diane Morton (Anna Morton), 5th CHINOOK CAMEO-Mrs V. Bowden (Miss L. Bowden), 6th YEALAND FINALE-Mrs. N.L. Gill (Lauren Gill), 7th RADWAY MIDNIGHT MAGIC-Mrs F E Papiez (Elizabeth Papiez), 8th WYNSWOOD MINSTREL-Mrs S Thurston (Joseph Thurston), 9th FAIRHOLME RASPUTIN-Mrs D.L. Thomas (Katie L. Evans), 10th ROTHERWOOD PETERKIN-Mr P R Cook (Alice Cook), 11th CADLAN VALLEY TALISMAN-Mrs L Haines (Robyn Craddock), 12th KYNETON BARNABY-Mrs J.E. Wilson (Harriet Butcher),
Class 33:-THE BSPS "MANNING" CHAMPION OF CHAMPIONS SHP
1st TYRDULAIS MARSHAL MONTY-Mrs. Harvey, Mrs. Empson (Lucy Trembath-Buckingham), 2nd OLDCOURT PICCALO-Mrs D.L. Thomas (Gemma James), 3rd TARAMELYN SHOWTIME-Mrs K Vines (Anneka Vines), 4th SAPPERTON INCA-Mrs A Downing (Sophie Downing), 5th BOSTON BORN FREE-Mr E Kobbe (Yasmin Kobbe), 6th SCORLTON CORNERSTONE-Mrs Anne Marling (Charlotte Marling), 7th FYLDE MAJESTIC TIAMARIA-Mr P. Wilkinson (Rachael Wilkinson), 8th BASFORD CROWN PRINCE-Mrs G Gwilliam (Chloe Willett), 9th RADWAY CHATSHOW-Mr R Templeton (Mike Houghton), 10th COUNTRY DANCER-Mr P R Cook, Mrs J Cook (Lucy Cook), 11th TAMARIND FANCY LADY-Mrs Tracy Laycock (Jade Laycock), 12th MAYEATH ROYAL BLESSING-Mrs J Stonehouse (Anneliese Stonehouse),
Class 34:-THE BSPS "MANNING" CHAMPION OF CHAMPIONS SHP
1st YEALAND PREACHERMAN-Katie Hounsom (Katie Hounsom), 2nd COSFORD ROYAL REVIEW-Mrs Lesley Miller (Laura Miller), 3rd STEPASIDE-Mrs S J Nelson (Marianne Nelson), 4th ANASTASIA II-Miss N. Curbishley, Alex Rothwell (Carly-Jo Curbishley), 5th TOWAN NICHOLAS NICKLEBY-Mr Ian Brown (Rachael Brown), 6th TREWOLLA DENZIL-Mr & Mrs R.D. Binks (Hannah Rose Binks), 7th SEA OTTER-Mrs F L Pass (Jodie Stevens), 8th STARSWOOD BRADLEY-Mrs S Curtis (Hayley Curtis), 9th RIVERSDALE CHRISTOFF-Mrs G Andrews, Mr A Andrews (Melanie Packham), 10th SHEER CHARISMA-Mrs A Basham (Gemma Basham), 11th SIMPLY MAGIC-Mrs E C Stanleick (Victoria Stanleick), 12th TOWAN BARNABY RUDGE-Mrs Diana Hannam (Katie Hannam),
Class 35:-THE BSPS "MANNING" CHAMPION OF CHAMPIONS WORKING HUNTER PONY
1st FLYING COLOURS III-Mrs J C Cooper (Matthew P. Cooper), 2nd GREENFIELDS WILLOW-Mrs S Gee (Tabitha Jackson-Gee), 3rd PURPLE RONNIE-Mrs J Bridgwood (Rose Bridgwood), 4th LITTLE STORM-Mrs C A McCullagh (Alice McCullagh), 5th MICKEY FINN I-Mrs T Bailey (Harry Bailey), 6th DUNROAMIN LAD-Garrett J. Freyne (Aoife Freyne), 7th TEDDY'S ROCKET-Basil Brindley (Amy M. O'Brien), 8th HAREFIELD REGAL AIR-Mrs B Crosbie-Starling (Rebecca Crosbie-Starling),
Class 36:-THE BSPS "MANNING" CHAMPION OF CHAMPIONS WORKING HUNTER PONY
1st ROCKY B-Frances Rodman (Rachel Rodman), 2nd MYTILENE-Mrs Rowena Gredley (Pollyanna Gredley), 3rd STAMBROOK PAVAROTTI-Mrs A Green (Rachel Green), 4th PARCSIDE HARPER-Mrs H Proffitt, Rikki Proffitt (Toni Proffitt), 5th GEMS BALLYKISSANGEL-Mrs D Walker (Lauren Walker), 6th HUTTONS AMBO GEMINI-Mrs H Johnson (Laura Johnson), 7th JOHN'S CHOICE-Mrs. F. Holton (Danielle Cuomo), 8th MURPHY DUNNIT-Mrs B J White (Victoria White), 9th IRISH DRAGOON-Mrs E. Lees (Harriet Lees), 10th HERR VARAGNAC-Miss S J Carpenter (Charlotte Harlow), 11th FYNNLANDS OLIVER TWIST-Mrs B J Bayes (Daniel John Bayes), 12th SMARTIE III-Mrs E Edmondson (Jennifer Edmondson),
Class 37:-THE BSPS "MANNING" CHAMPION OF CHAMPIONS" WORKING HUNTER PONY
1st CHINOOK LUCERNE-Mrs B Peck (Sarah Peck), 2nd WAS DOUBLE DUTCH-Mrs A C Newling (Isobel Newling), 3rd HARVEST SUN-Mrs D Strang (Joanna Strang), 4th BLACK MONDAY-Mrs S M Smith (Joanne Masterson), 5th BOYCOTT TONIC-Mrs Rowena Gredley (Elizabeth Gredley), 6th HAWKLANDS HOB NOB-Mrs L Richardson (Louise Richardson), 7th SANNANVALLEY HERO-Mrs B C Yate (Jenny Yate), 8th NECTA HARRIER-Dr P Maras (Katie Maras), 9th ARTEMITIA-Mrs J Bonham (Sophie Julie Bonham), 10th ST PATRICK III-Mrs H. Matthews (Anna Matthews), 11th ASTELLA-Mrs J Stokes (Rachel Stokes), 12th KENILWOOD NIKOLAI-Gemma Heelis (Gemma Heelis),
Class 38:-THE BSPS "PERFECT MANNERS" CHAMPION OF CHAMPIONS CRADLE STAKES
1st CEFN CHARMER-Mrs Yvette Dixon (Isobel Dixon), 2nd MASTER RASCAL-Mrs E Barnes (Alice Barnes), 3rd GUINNESS PURE GENIUS-Mrs C Ward (Charlotte Ward), 4th PENNBROOK TARA-Mrs. S. Loughton (Lucy Loughton), 5th HAYLEY'S GIRL-Mrs K. Broad (Jessica Broad), 6th MORWYN BRONZE FESTIVAL-Mrs L Matravers (Ella Matravers), 7th MY LITTLE CRACKER-Mrs Clare Howell (Robyn Howell), 8th ISLEY WALTON ONYX-Mrs R Platts (Stephanie Platts), 9th MY LITTLE NUTMEG-Paul Keepe (Jennifer Keepe), 10th BRYNOFFA SOPHIE-Mrs C Crumpton (Samantha Crumpton), 11th COOKSON LUCIUS-Mrs A Green (Stephanie Green), 12th PANTYCOED ROBIN-Mrs. G. Stoddart (Eliza Stoddart),
Class 39:-THE BSPS "PERFECT MANNERS" CHAMPION OF CHAMPIONS NURSERY STAKES
1st ARENDSHOEVES FIREFLY-Mrs. A. Newsham (Zoe Newsham), 2nd MILLCROFT SCALLYWAG-Mrs. G. Jenkinson (Katie Jenkinson), 3rd ARDFRY AHAB-Mrs L. Young (Melanie Young), 4th PONSBOURNE PIRATE-Mrs S Nicklin (Zoe Love), 5th RHOSON MATISSE-Mrs R Platts (Amy Platts), 6th WILMOR MR BIZZIE-Mrs C Rowcliffe (Harry Rowcliffe), 7th KILTINANE CAVALIER II-Mrs. E. Bowling (Fiona Gardner), 8th MILFORD FUNTIME-Mrs P Potter (Ashley Potter), 9th OLDCOURT AMADEUS-Mrs C J Howells (Jennie Howells), 10th STOCKHAM STONE CHAT-Mrs Yvette Dixon (Isobel Dixon), 11th DEFAELOG RHIANNON-Mrs J E Teare (Emily Teare), 12th RUSHMOOR SUNRISE-Mrs A Bebbington (Theresa Bebbington),
Class 40:-THE BSPS "ALVA INTERNATIONAL" CHAMPION OF CHAMPIONS LEAD REIN
1st CHASEFORD CHARISMA-Mrs A Fowler (Charlie Coole), 2nd LILAC PARK SASKIA-Miss B Moore (Zoe Moore-Williams), 3rd BARKWAY TAFFETA-Mrs S Albinson (Molly Albinson), 4th ROSELLE REBECCA-Mrs J Rosebury (Luke Rosebury), 5th BARKWAY TAPDANCE-Mrs J Harvey (Georgia Harvey), 6th MORNING GLORY VI-Mrs S.J. Wortley (Jessika Wortley), 7th CHINOOK ECLIPSE-Mrs E. Williams (Edward Williams), 8th COSFORD CHARMAINE-Mr. N. Willis (Timothy A. Willis), 9th COLNE HEIRESS-Mrs J. Cambray (Daisy Cambray), 10th HAIGHEND DREAMS ROYALE-Ms Karen Brar (Karinder Brar), 11th ROWDEN SMALL TALK-Helen Craggs (Nicola Craggs), 12th STOAK MARIE-Mrs R. Hughes (Stephanie Hughes),